Youtube'da ayda 4 milyar saat video izleniyor

Youtube'da ayda 4 milyar saat video izleniyor
Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube'a ait istatistikler açıklandı. İstatistiklerdeki rakamlara bakılırsa Youtube'un ne kadar popüler olduğu daha iyi anlaşılıyor.

Şu anda sanal alemin en çok tercih edilen video paylaşım sitesi Youtube'un popülaritesi her geçen gün artıyor. Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube istatistiklerini açıkladı. Youtube'a ait son veriler doğrultusunda Youtube, ne kadar popüler olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

 

Son verilere göre Youtube kullanıcıları ayda 4 milyar saat video izliyor. Bu rakam her ay 456,000 yıl süresince Youtube'dan video izlediğimiz anlamına geliyor. 

 

En son Mayıs ayında şirket aylık izlenme saatinin üç milyar saati bulduğunu açıklamıştı. Bu rakam halen video devinin resmi basın sayfasında yerini koruyor. Sayfada başka ilginç bilgiler de bulunuyor; kullanıcılar siteye her dakika 72 saatlik içerik yüklerken 2010’da bu rakam sadece 10 saatti. Bu arada sitenin trafiğinin %70’i ABD dışından geliyor ve siteyi ayda 800 milyondan fazla tekil kullanıcı ziyaret ediyor. 2011’de YouTube’da görüntüleme sayısı 1 trilyona ulaştı; bu rakam dünyadaki her kişi başına 140 görüntüleme sayısı anlamına geliyor.

 

43 ülkede yer alan ve 60 farklı dil seçeneği bulunan YouTube viral videolar ile tanınırken, Google daha orijinal ve profesyonelce üretilmiş kanallarıyla oldukça fazla izleyici ve reklam geliri çekiyor. Bu senenin başında şirket, Amy Poehler ve Wayne Brady’nin de aralarında bulunduğu yıldızların yer aldığı  kanalları kurmak için 150 milyon $ harcadı ve 200 milyon $ daha yatıracağı söyleniyor.

 

Bilgisayar kullanıcılarının yanı sıra mobil alanından da önemli miktarda ziyaretçi çeken YouTube, özellikle son dönemde açtığı kanallar ile daha fazla kişinin dikkatini çekmeyi başarıyor. Daha çok resmi hesaplardan yayınlanan müzik videolarının listebaşı olduğu YouTube medya içeriği bakımından da güçlü bir arşive sahip. Bakalım gelecek dönem gözde site için nasıl bir yol çizecek.

 

Eğer yeni kanallar başarılı olursa, YouTube’da aylık izlenen video saatinin beş milyarı bulması çok da uzun sürmez gibi görünüyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi