Yeni notebook satın almayın, SSD alın

Yeni notebook satın almayın, SSD alın
Fiziksel disk kırallığında bir SSD disk hikayesi

SSD disklerin fiziksel diskler karşısındaki üstünlüğü herkesin malumu aslında. 500 MB üzerine çıkan saniyedeki okuma/yazma değerleri fiziksel disklerin karşısındaki en büyük avantajı.

Son iki yıldır kullandığım ve genelde işte ihtiyaçlarımı gören notebook u değiştirme düşüncesi, SSD alarak tamamen farklı bir boyut kazandı. 2 yaşını dolduran ve yeni bir kurulum hiç yapmadığım makine üzerindeki diski SSD ile değiştirerek gerçekten SSD'nin çok iyi bir yatırım olduğunu anladım.

Şimdi paylaşacağım ekran resmi klasik bir hard disk ile elde edilmesi oldukça zor.

techcekirdek.com

Görüldüğü gibi birincil disk Windows 7 de aldığı puan işlemciden bile fazla. Performans yazılımları kadar başarılı ve kesin sonuçlar vermesede Windows üzerinde bulunan performans ölçen araç, basit anlamda kullandığımız donanımlar hakkında bizlere basit de olsa bilgi vermekte. 

Klasik bir hardisk ile (masaüstü bilgisayarlarda kullanılan 7200 rpm) 7,4 puanına ulaşmak mümkün değil. Hatta anakartlar üzerinde bulunan RAID çipleri ile yapılan RAID 0 yapılandırması ile bile 7,4 değerine ulaşmak imkansız gibi bir durum. Kullandığım masaüstü üzerinde 2 adet 7200 rpm lik ve 1 TB lık disk olmasına rağmen RAID 0 yapılandırması ile anca Windows 7 de alabildiği puan 6,2 :)

İşte SSD'nin sunduğu bu üstün okuma ve yazma değerleri sayesinde eski notebook'unuzu değiştirmeyin, sadece üzerindeki fiziksel diski SSD ile değiştirin. Daha az maliyetli ve daha mantıklı bir satınalma olacaktır.

Tabi unutmadan söylemek gerek, SSDlerin şuanda sahip olma fiyatları oldukça yüksek özellikle GB/fiyat oranını düşünürsek. Eğer notebook üzerinde disk alanına çok fazla ihtiyaç duymuyorsanız mutlaka değerlendirmenizi önereceğim bir satın almadır, fiziksel diskinizi SSD ile değiştirmek.

Paylaşmakta fayda var 120 GBlık bir SSD şu anda 400-450 TL arasında alınabiliyor. Bir de teknoloji marketlerindeki indirimlere denk gelirseniz süper olur sizin için. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi