Yeni nesil uzun ömürlü LED ampuller

Yeni nesil uzun ömürlü LED ampuller
LED ampulün bu son versiyonu akkor ampullere meydan okuyor.

Las Vegas’ta gerçekleştirilen Aydınlatma Sistemleri Endüstrisi konferansında, sıvı soğutma sistemi içeren uzun ömürlü LED ampullerin tanıtımı gerçekleştirildi.

Arz edenlerin başında ise General Electric ve Philips geliyor.

Switch Lighting tarafından tanıtımı yapılan (LED A-lamp) ürün için evlerde ve iş yerlerinde kullanılan   akkor ampullerin yerini alacağı düşünülüyor. Şirketin bu yeni serisi, iç veya dış her hangi bir ortamda kullanılabilir.

Switch yetkililerinin açıklamalarına göre termal soğutma sistemi özel bir sıvı kullanarak ısıyı ampulün her yüzeyine çok hızlı bir şekilde yayıyor, aynen Edison’un yaptığı gibi.

Daha çok soğuk olan ampul daha çok güç kontrolü, dolayısıyla daha çok parlaklık ve uzun ömür sağlar.

Amerika’da geçen Kasım ayından bu yana ürün çeşitli otellerde test amaçlı kullanılmaya başlandı. İlk izlenimler olumlu olarak karşılandı. Şirketin 40-, 60-, 75- ve 100-watt’lık ampulleri Amerika’dan başlayarak bu yaz tüm dünyaya satışa çıkmaya hazırlanıyor.

Bu arada, Philips geliştirdiği uzun ömürlü lambaları enerji sıkıntısı içinde olan Afrika ülkelerinde deniyor. Şirketten gelen açıklamaya göre, yeni LED teknolojisi son teknoloji güneş ve batarya sistemleri ile birleştirildiği zaman, güneş gören kırsal kesimlerde hayat çok daha kaliteli olacak. Bu düşünceyle 500 milyondan fazla kişinin elektriksiz yaşadığı Afrika daha makul bir yaşam tarzına sahip olacak.

led_tech


Philips, LED projesini sokak ve arazi ışıklandırması olarak da yürütüyor ve Pan-African futbol turunu güneş enerjisinden beslenen LED’lerle aydınlatmayı planladığını açıkladı.

General Electric(GE) ise Haziran 2011’den beri 25,000 saat ömürlü LED ampuller üzerinde çalışıyor ve gelecek senenin ilk yarısında piyasaya çıkmayı planlıyor.

Diğer bütün şirketlerin söylediği gibi, GE de en büyük düşmanlarının sıcaklık olduğunu söylüyor.

LED’in içindeki sıcaklığın 27 watt’lık gücün etkisiyle yükseldiğini hatta bir bardak çayı kaynatabileceğini söylüyor GE yetkilileri, ve ekliyor: “LED’ler silikondan yapılma, bilgisayarımızdaki yarı kondüktör çipler gibi. Soğuma sıfır, ısınma yüksek.”

GE mühendisi Glenn Kuenzler şöyle diyor: “Bütün piyasa watt hesabına göre ışık alımına kendini şartlamış. Ama insanlar aslında 100 watt kullanmak istemiyor, 1,600 lumen ışık kullanmak istiyor. Bu büyük bir yanlış anlamadır.” Akkor lambada standart çıkış 100-watt’tır. GE’ye göre bu yeni lamba akıllardaki yanlış anlamaları da kaldıracak.  

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi