Yeni nesil pil teknolojisi sizi çok şaşırtacak

Yeni nesil pil teknolojisi sizi çok şaşırtacak
Saniyeler içerisinde tamamen şarj olan pilleri yakında kullanmaya başlayacağız.

Nature dergisindeki araştırmaya göre, Massachusetts Institute of Technology'den (MIT) Byoungwoo Kang ve Gerbrand Ceder tarafından geliştirilen yöntem, bütün elektrikli cihazlarda kullanılabilecek. 

Geliştirilen yöntemle, şu anda 6 ila 8 saatte tam şarj edilebilen bir otomobil bataryası sadece 10 dakika, cep telefonu bataryasının da 20 saniyede şarj edildiği söylendi.

Bu metotla üretilen piller, elektrikli araçlarda ani hızlanmaların gerektiği durumlar için daha performanslı olacak. Mobile yaşamın gittikçe arttığını biliyoruz. Pil sorunun bu denli kolay hale getirilmesi mobile internet kullanımınıda büyük ölçüde artıracak.  

2 bilim adamının geliştirdiği metotda, pillerin içerisindeki bir bileşeni lityum demir fosfatla değiştirerek 20 saniyede tam şarj olabilen ve güçlerinden kaybetmeden 1000′den fazla tekrar şaj edilebilen lityum-iyon pillerinin daha küçük, daha hafif ve sadece saniyeler içinde dolmasını sağlayacak.

Gelecek vaadeden bu teknolojinin üretim hakkını iki amerikan şirketinin satın aldığı bildirilirken, yeni teknolojiyle üretilen bataryaların 2 ila 3 yıl içinde piyasaya çıkabileceği kaydediliyor. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi