Yeni Google Chromebook 5 550 ve Chromebox

Yeni Google Chromebook 5 550 ve Chromebox
Google, Salı günü çıkardığı yeni sürüm Chromebook laptopta daha hızlı bir işlemci ve daha yüksek hafıza kapasitesi sunuyor.

Yeni Chromebook’un serideki ismi ‘Series 5 550’. Geçen sene çıkan Series 5’ın izinde gidiyor ama daha gelişmiş bir donanıma sahip. Aynen Series 5’ta olduğu gibi Samsung tarafından üretiliyor ve Google önderliğinde piyasaya çıkıyor, daha doğrusu Chrome OS tarayıcı temelli işletim sistemi sayesinde. Series 5 sanki konseptin iddialı olduğunu ispatlar gibiydi, ama Series 5 550 ise kullanıcıyı Google’ın dünyasına çekmeye çalışıyormuş gibi bir izlenimi var.

Chromebook Series 5 550 ile birlikte, Google ve Samsung ilk Chromebox’ı da piyasaya sürdüler. Chrome OS masaüstü bilgisayar için işletim sistemini kullanan Chromebox, boyut olarak da Apple Mac Mini’yi andırıyor. Orijinal ismi Samsung Cromebox Series 3.

Her iki cihaz da aynı performansı sunsa da, Chromebox’ı kullanabilmeniz için klavye, mouse ve monitörünüzü kendiniz bulmanız gerekiyor.

Chromebook’un fiyatı, sadece Wi-Fi destekli için 450$ ve 3G özellikli olanı için 550$ olarak belirlenmiş. Chromebox’ın Wi-Fi versiyonunun fiyatı ise 330$. İkisinin de satışı Salı günü online olarak başladı.


chromebook_tech


Geçen sene çıkan Samsung Chromebook’ta olduğu gibi, yeni modelde de 12.1-inç ekran var, 1280x800 çözünürlük, iki USB portu var ve ağırlığı 1.497 kg. Her ne kadar Apple MacBook Air kadar ince ve hafif olmasa da, gayet kullanışlı ve taşınabilir bir cihaz.

Yeni Chromebook’da 4GB RAM var, geçen seneki modelin iki katı boyutunda. Series 5 550 ayrıca işlemci olarak da level atlamış: geçen seneki model Intel Atom CPU kullanıyordu, şimdi ise çift çekirdekli 1.3GHz Intel çip mevcut. Depolama olarak çok düşük kalmış: 16GB. Böyle olmasının sebebini ise Google açıklıyor: Chromebook kullanıcıları depolama için Cloud’dan yararlanmaları gerekiyor.

Samsung, yüksek kaliteli klavyede değişiklik yapmamış. Birkaç güncelleme yapılmış, gömülü dizayn aynen duruyor ve birkaç tuş daha köşeli hale getirilmiş. Hareket tuşu eski sürüme göre çok daha uygun hale getirilmiş. Metalik bir tabaka hareket tuşunun etrafını sarmış ve bu daha kullanışlı ve şık bir sunum ortaya çıkarmış.


chromebox_tech


Chromebox da Chromebook’la hemen hemen aynı özellikleri sunuyor, ama işlemcisi 1.3GHz’den 1.9GHz’ye yükselebiliyor. Chromebook’ta tek bir DisplayPort++ bağlantısı(HDMI, DVI ve VGA) bulunurken, Chromebox özellikleri iki DisplayPort++ destekliyor.

Bluetooth desteği ve depolamayı SD kart ile arttırma özellikleri her iki cihazda da mevcut.

Geçen ay Google tüm Chromebook’larda Chrome OS’i güncelledi ve çoklu uygulama pencerelerini oluşturdu. Bu güncelleme ile Chromebook’lar daha yetenekli birer makine olmuş durumda.

Chrome OS, Windows ve Apple OS X ile yarışabilmesi için önünde daha uzun bir yol var. O kadar gelişmeyi başarabilirse, web temelli tarayıcı ile bütün işleri halletmiş olacağız.


chromebook_tech 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi