Yeni BlackBerry'ler tükendi!

Yeni BlackBerry'ler tükendi!
Akıllı telefon rekabetinde zor günler geçiren BlackBerry'nin Z10 ve Q10 modelleri yok satıyor.

30 Ocak tarihinde tanıtılan BlackBerry Z10 ve Q10 modelleri için "BlackBerry'nin son şansı" yorumları yapılıyordu; zira Samsung ve Apple'ın hızla yükselişte olduğu telefon pazarında BlackBerry mevcut cihazlarıyla varlık gösteremiyordu.

 

Ancak İngiltere ve Kanada'dan gelen satış rakamları şirketin yüzünü güldürecek cinsten. CNET'in haberine göre O2, Vodafone, Orange ve EE mağazaları aracılığıyla satılan BlackBerry 10'lar önsiparişte olmasına karşın tüketicilerden yoğun ilgi görüyor ve cihaz şimdiden İngiltere'de tükendi. Satış rakamı olarak ise BB10'lar 100 bin sınırını aşmış durumda.

 

İŞTE YENİ BLACKBERRY'LER

Yeni BlackBerry'lerin şüphesiz en önemli özelliği birçok yeni özellikle birlikte gelen BlackBerry 10 işletim sistemini kullanıyor olması. Z10 ve Q10 isimlerini alan cihazların biri tamamen dokunmatik, diğeri ise klasik BlackBerry'lerde olduğu gibi klavyeye sahip. 4.2 inç'lik ekranıyla dikkat çeken Z10 klavyesi olmadığı için Q10'a kıyasla daha büyük bir ekrana sahip. 1.5 GHz hızında işlemciden güç alan cihazda 16 GB dahili hafıza bulunuyor; ancak microSD kart desteği sayesinde toplam hafıza 48 GB'a kadar artırılabiliyor. 8 megapiksel dahili kamerası sayesinde ise 1080p formatında video çekimi yapabiliyor.

 

3.1 inç'lik ekranıyla klavyeli Q10, 720x720 piksel ekran çözünürlüğüne ulaşıyor ve diğer model ile benzer donanımsal özellikleri kullanıyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi