Yandex Türkiye'de Google'a rakip

Yandex Türkiye'de Google'a rakip
Rus arama motoru Yandex'in, Google'a açtığı rekabet savaşında ilk cephe Türkiye

Alman Der Spiegel dergisi Türkiye pazarına giren Rus arama motoru Yandex’in Google’a rakip olacağını yazdı. Dergi son sayısında Türkiye pazarına giren Rus arama motoru Yandex’i haber yaptı. Dergi, küresel bir marka olmak isteyen Rus Yandex’in, Google’a açtığı rekabet savaşında ilk cephenin Türkiye olduğunu belirtti. Yandex için Türkiye’nin Doğu Avrupa’dan sonra dünyada ilk girdiği ülke olduğuna yer veren dergi Google’a da rakip olacağını yazdı.

 

Haberde Yandex’in Google’ın yüzde 20’lik pazar payını elinden almak istediği, yeni fonksiyonun da bu hedef için hazırlandığı belirtildi. 4 bine yakın çalışanı bulunan Rus Yandex’in merkezi Moskova’da bulunuyor.

 

Büyüme planları kapsamında Kıril alfabesi kullanan ülkelerde bulunma kuralını bozarak Türkiye pazarına giren Yandex, Rusya’nın dijital bir güç olması projesinin de bir adımı. Derginin haberinde ayrıca Rusya lideri Putin'in, muhalefetin internette örgütlenmesine karşı bir strateji izlediğini anlattı, geçen ay çıkan internet yasasına dikkat çekti.

 

Bilindiği üzere Google topladığı her türlü bilgiyi ABD’nin askeri, güvenlik ve istihbarat teşkilatlarıyla paylaşıyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi