Yandex Türkiye Mobil Kullanıcılarını Fethedecek!

Yandex Türkiye Mobil Kullanıcılarını Fethedecek!

Android O.S’ de en yaygın kullanılan navigasyon programı Google Maps’tir. Fakat Google Maps Türkiye için yetersiz kalmakta. İşte bu açığı farkeden Rus firması Yandex güzel bir uygulama ile karşımızda.

Bildiğiniz gibi Google Maps Bazı ülkeler için trafik bilgisi verebilmekte ancak Türkiye için böyle bir şey henüz görünürde yok. İşte bu eksikliği fırsata çevirmekte Yandex’e kalıyor. Aslında Turkcell Yolbilgisi bu açığı kapatmak için kullanıcılarına aralık 2011′e kadar ücretsiz hizmet sunarak bu eksikliği kapatmaya çalışsa da artık yepyeni bir alternatifimiz var; Yandex Haritalar!

Bir Rus firması olan Yandex Türkiye pazarına önemli yatırımlar yaparak giren aktif bir kuruluş. Öyle küçümsenecek bir şirket değil yani. Türkiye’de ki kullanıcılar için geliştirilen özellikleriyle aslında google ikizi gibi duran ve ikizi google meydan okuyan ve kesinlikle alternatif olabilecek bir kuruluş.

Yandex, kullanıcılarına arama motoru (web,görsel,video vb.), e-posta hizmeti,çeviri,hava durumu,harita ve en önemlisi trafik bilgisi veren bunun yanında mobil uygulamalarıda önemseyen bir şirket. Ve Yandex, aynı zamanda Dünya’nın 7. büyük arama motoru ünvanına sahip.

Fakat biz bu yazımızda, Yandex Haritalar Mobil Uygulamasını ele alacağız. Bu uygulamanın en dikkat çekici özellikleri şunlar; Anlık Trafik bilgisini neredeyse siz seyahat ederken sokak sokak verebilmekte. Ve bu özellil Google Maps’te Türkiye için mevcut değil. Yandex’te bu özelliği henüz sadece Ankara ve İstanbul için sunmakta. Ayrıca desteklenmiş 600.000′den fazla panoramik görüntü sunmakta ve POI özelliği ile adres araması yapabilir, yol tarifi alabilirsiniz. Yandex Haritalar uygulaması ciddiye alınabilir bir uygulama, zira oldukça hızlı ve kullanışlı.

Ücretsiz kullanabileceğiniz Yandex Haritalar uygulaması bizce oldukça başarılı. Yalnız Yandex Haritalar ücretsiz olarak indirilsede kullandığınız kadar elbette kendi oparatörünüzün internet paketi üzerinden ücretlendirilmektedir.

Bir rota belirleyerek veya nerede olduğunuzu merak ettiğinizde telefonunuzun GPS özelliğini 
aktivite ederek ve Yandex Haritalar uygulamasını açarak, bulunduğunuz noktayı harita üzerinde görebilirsiniz. Ve tüm güzergahlar yeşil,turuncu ve kırmızı renkler ile gösterilecektir. Burada Yeşil renk; yolun açık olduğunu,Turuncu renk; trafik olduğunu ve Kırmızı renk; yoğun trafik olduğunu göstermektedir.

Üstelik Yandex Haritalar’ı kullanırken güzergahta ki bir noktaya uzun süre basarsanız karşınıza bir menü çıkacak ve bu menü de “Burada ne var?” seçeneğine basarak o noktanın panoramik görüntüsünü görebilme imkanınız mevcut. Böylelikle seçtiğiniz yerin 360 derece görüntüsüne ulaşabilir ve bu resmi hareket ettirebilirsiniz. Bu özellikle gideceğiniz noktayı veya geçeceğiniz sokakları gerçek görüntüleriyle görebiliyorsunuz.


Yandex Haritalar Mobil Uygulamasının Android,iPhone ve Java versiyonları mevcut.

Uygulamanın Android versiyonunu

http://m.ya.ru/download/maps/turkey/yandexmaps-android.apk

adresinden indirebilirsiniz.

Uygulamanın iPhone versiyonunu

http://mobil.yandex.com.tr/yandex/iphone

adresinden indirebilirsiniz.

Kaynak : http://www.worksis.com/2011/11/26/yandex-turkiye-mobil-kullanicilarini-fethedecek/

Yandex'i tanımak isterseniz Türkçe tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi