Yandex Türkiye 1. yaşını kutladı

Yandex Türkiye 1. yaşını kutladı
Türkiye’de bir yıl önce faaliyetlerine başlayan ve yerel servisleriyle dikkat çeken arama motoru Yandex, birinci yıl kutlamasında yeni müjdeler verdi.

Türkiye pazarına giren Yandex birinci yaşını kutladı. Çok ilginç tv reklamları ve uygulamaları ile dikkatleri sürekli üzerine toplamayı başaran Yandex Türkiye şuan itibariyle arama motoru pazarında %1′lik pazar payına da ulaşmayı başardı.

 

Yandex Türkiye Ritz Carlton otelinde gerçekleştirdiği basın toplantısında yönetim kurulu başkanı Mehmet Ali Yalçındağ açılış konuşmasında 1 yıl boyunca neler yaptıklarını anlattı. Aynı zamanda Yalçındağ yeni projeleri hakkında da kısa bilgiler vererek yeni müjdelerde bulundu. Yalçındağ “Şüphesiz ki Yandex, Türkiye’nin yeni arama motoru olarak Türkiye İnternet dünyasına hızla yeni bir soluk getirdi” diyerek pazarda farklı bir konuma sahip olduklarını dile getirdi. Ayrıca Yandex Türkiye’nin ulaştığı pazar payını şu şekilde yorumladı: “Yandex Türkiye arama motoru pazarında yüzde 1 pazar payına ulaştı. Bu rakam bize çok şey ifade ediyor. Bir yılı pazarı tanımak ve ürünleri entegre etmekle geçti. Daha işe başlamadan yüzde 1 paya ulaşmak bizim için önemli. Daha şov başlamamışken, bu rakama ulaşmak, Yandex’in Türkiye’ye gelmekle doğru bir karar verdiğini gösteriyor” dedi.

 

Haziran ayında 3.1 milyon aylık tekil kullanıcıya ulaşıldı

 

Mehmet Ali Yalçındağ’dan sonra sözü Yandex Analisti Erhan Erdoğan aldı. Yandex’in geçen bir yıllık süreçte Türkiye pazarına sunduğu araçları hatırlatan Erhan Erdoğan, Yandex hakkındaki bazı verileri açıkladı. Şirket şu anda 20′si ofis içi, 35′i ofis dışı olmak üzere toplamda 55 kişi çalışana ulaşmış durumda. Erhan Erdoğan Yandex Türkiye’nin kullanıcı rakamları kronolojik olarak şu şekilde açıkladı: “Ocak ayında günlük 100 bin kullanıcı rakamına ulaştık. Şu an küçük gelebilir ama o dönemde büyük bir rakamdı. Daha sonra Mayıs ayında günlük 2 milyon arama rakamına ulaştık. Haziran ayındaysa 3.1 milyon aylık tekil kullanıcıya ulaştık.”

 

En fazla veri trafiği sabah 9′da gerçekleşiyor

 

70 bin site üzerinden ve 25 bin sayfa ziyaretinin analiz edildiği araştırmaya sonuçlarına göre masaüstü veri trafiği hafta içi Çarşamba günü yükseliyor. Mobil trafikse hafta içi ve hafta sonu düşmüyor. Aksine hafta sonu artıyor. Paylaşılan rakamların ayrıntıları şu şekilde, 

 

- Sayfa görüntüleme sayısı bazında masaüstü cihazlarda en fazla veri trafiği sabah 9′da gerçekleşiyor. Kullanıcı başına 18 sayfa görüntüleme düşüyor.

 

- İşletim sistemlerine göre kullanım verilerine göre Mac sistemleri Türkiye’de yüzde 1′in altında pazar payına sahip.

 

- Tarayıcılar konusunda Türkiye’deki Internet Explorer kullanımı yüzde 50 oranında. Chrome ise ikinci sırada.

 

- Mobil işletim sistemlerindeyse Apple yüzde 70 ile birinci sırada. Yaklaşık yüzde 20 ile Nokia ikinci, yüzde 10 ile Samsung üçüncü sırada yer alıyor.

 

Hedef yüzde 30 pazar payı

 

Toplantı sonrası soruları yanıtlayan Yandex Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Yalçındağ, Türkiye’deki dijital reklam pazarının 700 milyon TL üzerinde gerçekleştiğini ifade etti. Yalçındağ, “Google’ın bu pastandan yüzde 55 pay aldığını düşünüyoruz. Gelecek 5 yıl içinde yüzde 30 pazar payına ulaşmayı hedefliyoruz. Bu rakam hem kullanım hem de gelir bazındaki hedefimiz” şeklinde konuştu.

 

Son olarak Yandex Türkiye’nin ücretsiz kurumsal e-posta altyapısını da sunacağını belirtelim. Bu servis ile şirketler kendi alan adı uzantısını Yandex altyapısıyla kullanılabilecek.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi