Yahoo! kendi web tarayıcısını oluşturdu

Yahoo! kendi web tarayıcısını oluşturdu
Arama motoru ve email uzmanı Yahoo!, kendi web tarayıcısını hizmete sunuyor. İsmi “Axis”.

Olay ilginç. Birkaç yıl önce arama devi Google web tarama yarışına Chrome ile katılmıştı. Şimdi, Yahoo! da aynısını deneyecek. Şirket, yeni web tarayıcılarının çıkışını resmen duyurdu. İsmi ‘Axis’ ve şu an kullandığımız tarayıcılardan biraz farklı bir kullanım ve görüntüye sahip.

iPhone ve iPad’lerde bağımsız bir uygulaması mevcut, ve PC’lerde ise IE, Firefox, Chrome ve Safari için Axis eklentisi var. Yahoo!, Axis’i görsel zenginlikli arama motoru olarak tanımlıyor. Axis, senelerdir görmeye alışık olduğumuz mavi linkleri kaldırıyor ve web sitesine veya arama sonucuna daha tıklamadan size görsel bir önizleme sunuyor. Yani her sitenin küçük, kaydırılabilir bir önizlemesini görmek mümkün olacak.

Bize göre en ilginç olan uygulama ise, Axis’in PC versiyonunun sizin şu an kullanmış olduğunuz tarayıcı için bir eklenti yapmış olması. PC için Axis, normal tarayıcınızın sol alt köşesinde küçük bir kutu şeklinde duruyor olacak ve webde sizi takip edecek. Aramalarda, siz yazamaya başladığınızda, o aramayı genişletecek, görsel arama deneyimini sayfa önizlemesi ile tamamlayacak ve hızlıca cevapları ve resimleri gösterecek.


                axis


Mobil versiyonu iOS yazılımlarda kullanılıyor ve bağımsız bir uygulama ile aynı görsel sonuçları ve yazılı arama sonuçlarını veriyor. PC’nizde de Axis kullanıyorsanız, ikisi arasında bağlantı kurabileceksiniz. Yani aramaya iPad’inizde başladıysanız, istediğiniz zaman PC veya telefonunuzda aramaya devam edebileceksiniz. Bookmark’lar kişisel sayfanıza giriş yaptığınız takdirde bütün cihazlarda görüntülenecek, aynen şu an Chrome’da olduğu gibi.

Yahoo!’dan gelen açıklamalar şöyle: “Axis, gidilecek yönden arkadaşlığa arama deneyimini geliştiren ilk tarayıcı olacak. İlk defa, daha siz yazmaya başlarken görsel zenginlikle dolu sayfa önizlemesini tecrübe edeceksiniz. İlk defa, mobil tarayıcınızı ana bilgisayar ile bağlantılı hale getirebileceksiniz. Axis, oyunu gerçekten değiştirecek ilk tarayıcı olacak.”

axis

Ne yazık ki, Yahoo!’dan gelen haberler arasında Axis’in Android ve Windows Mobile Phone cihazlar için ne zaman ulaşılabilir olacağı hakkında bir bilgi yoktu. iPad veya iPhone sahibi değilseniz, mobil Axis’in zevkinden mahrum kalacaksınız. Eğer iOS işletim sistemli cihazınız veya normal bir PC’niz var ise ve bu zevki tatmak istiyorsanız, buradan eklentiyi veya uygulamayı indirebilirsiniz. Ayrıca alttaki videodan Axis hakkında bilgi alabilirsiniz. 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi