Windows ya da Mac OS'da Disk Klonlama Nasıl Yapılır?

Windows ya da Mac OS'da Disk Klonlama Nasıl Yapılır?
Hayatımıza SSD’nin girmesiyle birlikte bilgisayar tamircisi olmayan çoğu bilgisayar kullanıcısı yeni bir teknik bilgi edinme sürecine daha girdi. Disk klonlama.

İhtiyacınıza uygun ve bilgisayarınızla uyumlu diski seçtikten sonra bütün işletim sistemini tekrardan kurmak ve bütün dosyaları tek tek aktarmak gerçekten büyük eziyet olurdu. Fakat bunların hiçbirine çok şükür ki gerek yok. Çeşitli ücretsiz disk kopyalama programları sayesinde bilgisayarınızdaki diski yeni aldığınız diske direk klonlayıp diskleri değiştirdikten sonra da hiçbir şey olmamış gibi bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. İsterseniz sürecin nasıl işlediğine adım adım bakalım.

1- Öncelikle yeni bir disk aldıktan sonra onu bilgisayarımıza takmadan önce klonlamak için bir USB’den bilgisayara bağlamamızı sağlayacak bir de disk kutusu almamız gerekiyor.

2- Yeni diskimizi kutuya koyup USB’den bağladıktan sonra da eski diskimizi yenisine klonlamayı sağlayacak progmı açmamız gerekiyor. Bu programların ismi ve ara yüzü değişiklik gösterebilir. Macbook’lar için ve Windows yüklü makineler için ayrı programlar olabilir. Mac OS için BoomBich yapımı Carbon Copy Cloner, Windows için ise Future Systems Casper programlarını kullanabilirsiniz.

3- Sonraki adımda ise yapmanız gereken kaynak olarak bilgisayarınızdaki diski seçip kopyalanacak disk olarak da yeni diskinizi seçmek ve klonlama butonuna basmak.

Daha önce de belirttiğim gibi programlar ve arayüzleri farklılık gösterse bile temel de aynıdırlar. Kullanımları da oldukça kolaydır.

Klonla dedikten sonra da tek yapmanız diskinizin kopyalanmasını beklemek. Kopyalanma süresi eski ve yeni diskinizin özelliklerine, diskinizin içindeki dosyanın boyutuna göre değişecektir.

Ancak referans olması açısından; Carbon Copy Cloner’la içinde 120 gb veri olan HDD diskimi 240gb’lık Corsair CSSD-F240GBLS model SSD diske kopyalamam yaklaşık olarak 1 saat 50 dk kadar sürdüğünü belirtebilirim.

Bu arada belirtmeden geçmeyeyim; SSD’ye geçilmemiş her dakika makinanıza ve kendinize yaptığınız bir zulümmüş.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi