Windows XP hala en popüler işletim sistemi

Windows XP hala en popüler işletim sistemi
11 yıl geçmiş olmasına rağmen Windows XP hala dünyada en popüler işletim sistemi olarak kullanıcılardan kabul görüyor.

Microsoft'un en güvenilir ve stabil çalışan işletim sistemi olmamasına rağmen Windows XP hala kullanıcılardan büyük rağbet görmekte. Öyleki 2012 Mayıs rakamlarına göre tüm dünyada Windows Xp % 45 lik bir pazar payına, Microsoft'un son ve tarihindeki en güvenilir ve stabil işletim sistemi olan Windows 7 ise % 41 lik bir pazar payına sahip. Diğer bir garip rakam ise 30 yıldır hiç değişmeyen Apple'ın işletim sistemi olan Macintosh'un % 5 lik pazar payı. 

Ortada olan bu rakamlar PC kullanıcıların işletim sistemlerinin yeni versiyonlarına geçiş yapmayı çok da önemli olduğunu görmemekte. Tabi bunun en temel sebeplerinden biri de kullanıcıların hali hazırda çoğunlukla kullandıkları Windows XP'de tüm işlerini sorunsuzca halledebilmeleri. XP'den sonra yaşanılan Vista hayal kırıklığı Windows 7'e geçişidi etkilemiş duruyor. 

Bir de Microsoft'un bu yıl sonunda çıkarmayı düşündüğü ve özellikle dokunmatik ekranlar için tasarlanan Windows 8 işletim sistemininde pazarda çoğunluğu elde etmesi uzun bir zaman alacaktır. Yeni bir bilgisayar alan bir kullanıcının Windows 8 çıktığından hemen yükseltme yapmak istemeyeceği aşikar. 

Windows 8'in pazarda hızlı yayılması Microsoft'un iPad karşısında konumlandıracağı Surface'in başarılı olmasına bağlı. iPad'in aksine sahip olduğu klavyesi ile özellikle iş dünyasında kabul görmesini bekleyebiliriz. Windows 8 ile geleceği açıklanan belkide en önemli özellik ise Bluestacks. Bluestakcs ile kullanıcılar hali hazırda yüzbinlerce Android uygulamasını Windows 8 bilgisayarlarda rahatlıkla çalıştırabilecek. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi