Windows Live ölüyor

Windows Live ölüyor
Global medyada çıkan haberlere göre Microsoft’un en büyük ağlarından Windows Live yavaş yavaş bitiyor.

New York Times gazetesi yazarı Randall Stross, Microsoft’un markalaşmadaki en garip çalışmalarından biri olan Windows Live hakkında şu notları yazdı:


 Doğal yollardan diğerleriyle bağlantı kurulamayan bir dizi üretime “Windows Live” ismini verdiler. Örneğin Windows Live Essentials, bilgisayara PC suite olarak kurulabilen ve fotoğraf yönetme, video düzeltme ve anlık mesajlaşma için kullanılan bir isim. Windows Live Mesh, Mac bilgisayarlarda dahil kişisel dosya senkronizasyonu sağlayan yazılımın ismi. Liste daha devam ediyor: Windows Live Mail, Windows Live Search,Windows Live Toolbar, Windows Live Family Safety, Windows Live Writer ve diğerleri.

Bu pek mantıklı değildi.

Windows Live Essentials’ın diğer her şeyden daha gereksiz olduğu ortaya çıktı(Essential Türkçe’de gerekli demek). Şirket son zamanlarda Windows Live marka ismini yavaş yavaş bırakıyor gibi ki; bir ara yukarda da belirttiğim gibi çok abartmışlardı.


2009 yılında, Pcmag dergisi yayınladığı bir haberde Microsoft’un en kötü ürün isimleri listesinde Windows Live Essentials da vardı.


 2008 Eylül’ünde, Microsoft, Windows Vista uygulaması olan Windows Mail, Windows Photo Gallery ve Windows Movie Maker uygulamalarının Windows 7’de yer almayacağını duyurmuştu.

Uygulamaların fişi çekilmedi, sadece isteyen ücretsiz indirip kullanabilecekti. Ancak Microsoft’un bu araçları Windows’tan ayrı tutması, bu araçların gerekli olmadığı ispat etmez mi? Bir sıkıntı daha var: Microsoft’un bu ücretsiz indirilebilen programları Windows Live başlığı altında kullanması, Windows Live’in ne işe yaradığını tanımlamayı daha da zorlaştırdı.


Geriye dönüp bakıldığında, Microsoft aslında daha ‘Windows Live’ konsept tanıtımı yaparken emekliliğini de hazırladı. Şirket uzun zaman önce de böyle tuhaf işlere kalkışmıştı, Windows Live Search(şimdi Bing) ve Windows Live Hotmail(şimdi sadece Hotmail) gibi.

Microsoft markalaşması için altın çağ yaşandığını söyleyemeyiz. Windows RT de hala rayına oturmuş değil. Ama şirket bu durumu düzeltmek için plan yapıyor haberleri de geliyor. Windows Live’den uzak durarak gelişim yapmak kesinlikle daha iyi 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi