“Windows 8” sesleri yükselmeye başladı

“Windows 8” sesleri yükselmeye başladı
İşletim sistemi ve yazılım devi Microsoft, Windows 8’in geleceği hakkında sinyaller vermeye başladı.

Intel’in 3. nesil Core işlemcilerinin Windows 7 işletim sistemi ile piyasaya çıkmasına başlanırken, PC tasarlayıcıları bu özellikteki bir donanımın daha yüksek bir işletim sistemini hak ettiği kanaatindeler.

Windows 8 OS, bu yılın sonunda piyasaya çıkması bekleniyor, ancak daha Microsoft’tan resmi bir açıklama gelmedi. Analistler Windows 8’in tahminen Kasım gibi çıkacağını söylüyorlar. Önizleme sürümü ise zaten internette indirilmeye hazır bekliyor.

Dell’in sözcüsü Windows 8 hakkında hiçbir bilgi veremeyeceklerini, ifşa etmenin doğru olmadığını söyledi. Şirket, Microsoft’la yaptığı anlaşma dolayısıyla hiçbir bilgi aktarımında bulunamıyor. Bu hafta yeni laptopunu piyasaya süren Samsung da gelen sorulara cevap vermiyor hatta yorum dahi yapmıyor. Geçen hafta yeni bir pc çıkaran Acer, şu an konuşulacak bir konu olmadığını belirtti.

Microsoft kendisi de Windows 8 hakkında yorum yapmaktan kaçınıyor. Ama şirket sonraki bir zamanda daha çok bilgi paylaşacağını bir sözcüsünün e-maili vasıtasıyla söyledi. Microsoft, bu yeni işletim sisteminde Windows 8 ve Windows 8x86 içeren pc ve tabletler, ve Windows RT sistem kullanan cihazlar arası çoklu kullanım sunmayı amaçlıyor.

 Microsoft Windows XP’den Windows 7’ye direk yükselmeyi destekleyen bir sistem oluşturmamıştı. Windows Vista’dan Windows 7’ye geçiş ise bazı özel versiyonlarla kısıtlı idi.

PC tasarımcıları, genelde Intel yeni bir işlemci çıkardığı zaman laptopları piyasaya sürerler. Dolayısıyla Dell oyun için tasarlanmış Alienware’ı 1,099$’dan başlayan fiyatlarla; Samsung da Series 7 Gamer laptopunu 1,899$’dan başlayan fiyatlarla satışa sundu. Bu yeni laptoplar Intel’in son sürüm Ivy Bridge işlemcileri Core i5 ve i7 kullanıyorlar.

Yeni nesil çipler 2. nesil Sandy Bridge çiplerden %15-%20 daha yüksek CPU performansı ve 2 kat daha net 3D grafik özelliği gösteriyor.

windows_8_tech

Yüzlerce düşük fiyatlı Intel Ivy Bridge işlemcili laptop bu Haziran’da satışa çıkmayı bekliyor. Intel’in rakibi Advanced Micro Devices(AMD) ise yeni laptopların yeni işlemcileri ‘Trinity’ ile bu çeyrekte 500$’dan başlayan fiyatlarla satışa çıkacağını açıkladı. Ancak işletim sistemleri hala Windows 7, en azından Windows 8 çıkana kadar.

Microsoft, belki yeni laptop alacak olanlar için, laptoplar dağıtıma başlamadan önce (yani Haziran Temmuz gibi) Windows 8’e otomatik yükselmeye programlı olacak şekilde sistem ayarı yaparak bir güzellik yapabilir.

“Microsoft piyasada işleri ağırdan almak konusunda oldukça hassas.” diyor Insight 64 analisti Nathan Brookwood. Windows 8 yükseltme işlemi de kafa karıştırıcı olacak gibi ve dokunmatik özelliği olan ve olmayan cihazlar için çok farklı olacağa benziyor.

Windows 8 dokunmatik arayüz de içeriyor ve şu anda piyasada olan laptoplarda dokunmatik ekran mevcut değil. Alıcılar bunu göz önünde bulundurarak zaman seçmeliler. Merak edenler Windows 8 tabletleri veya dokunmatik ekranlı ultrabookları beklemek zorundalar.

Windows 8, ARM işlemci bulunduran tablet ve akıllı telefonlarda da kullanılabilir olacak.   

   

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi