Windows 8 RTM yayınlandı!

Windows 8 RTM yayınlandı!
Microsoft, Windows 8'in tamamlandığını resmen açıkladı.

Microsoft'tan yapılan açıklamada, Windows 8′in geliştirme aşamasının tamamlandığını resmen duyuruldu. Bunun anlamı, işletim sisteminin final RTM sürümünün Microsoft’un donanım ortaklarına önümüzdeki günlerde dağıtılmaya başlanacağı. Metro arayüzüne büyük önem veren Windows 8, yaklaşık 2 yıldır geliştiriliyordu ve şu an yayınlanma aşamasına ulaşmış bulunuyor.

 

Böylelikle Windows 8′in final yapı numarası, 9200.16384.win8_rtm.120725-1247 oldu. Microsoft, RTM sürümünü MSDN ve Technet üyelerine 15 Ağustos’ta sunacağını açıklarken Microsoft Software Assurance müşterileri, işletim sistemini bir gün sonra, 16 Ağustos’ta indirebilecekler.

 

Windows başkanı Steven Sinofsky, Windows 8'in RTM aşamasına ulaşmasına rağmen onu "gerçek dünya deneyimlerine göre geliştireceklerini" söyledi. Windows 8, son kullanıcıya 26 Ekim tarihinde sunulacak.

 

Microsoft'un Windows 8'e geliştirme süreci boyunca yeni kişiselleştirme seçenekleri eklediğini biliyoruz. Son bir bilgi ise işletim sisteminin final RTM sürümünde 20 başlangıç ekranı deseninin sunulacağını ortaya çıkardı.


Microsoft, Windows 8′i aşağıdaki tarihlerde farklı geliştirici kanallarına dağıtacak.

15 Ağustos: Geliştiriciler, MSDN üyelikleri ile Windows 8′in final sürümünü indirebilecekler.

15 Ağustos: Kurumlarda Windows 8′i test eden IT profesyonelleri, TechNet üyelikleri ile işletim sistemini indirebilecekler.

16 Ağustos: Microsoft Software Assurance for Windows müşterileri, Windows 8 Enterprise sürümünü Volume License Service Center (VLSC) yoluyla indirebilecek ve onu kurumlara adapte etmeye başlayabilecekler.

16 Ağustos: Microsoft Partner Network üyeleri Windows 8′e erişim hakkı kazanacak.

20 Ağustos: Microsoft Action Pack Providers (MAPS), Windows 8′e erişim hakkı kazanacak.

1 Eylül: Software Assurance’a sahip olmayan Volume License müşterileri, Windows 8′i ilgili satıcılardan satın alabilecekler.

 RTM sürümünün yayınlanması, aynı zamanda işletim sisteminin uygulama mağazası Windows Store‘un ücretli uygulamaları kabul etmeye başlayacağı anlamına geliyor. Windows 8′in çıkmasına kadar 3 aya yakın bir süre olduğunu düşündüğümüzde, mağazanın bu süre içinde renkli uygulamalar ve oyunlarla dolmasını bekleyebiliriz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi