Windows 8 ARM tablet : Tablet dünyasında taşları yerinden oynatabilecek mi?

Windows 8 ARM tablet : Tablet dünyasında taşları yerinden oynatabilecek mi?
Microsoft, ARM tabanlı Windows 8 işletim sistemi ile tablet pazarında taşları yerinden oynatabilecek mi?

Daha önce hiç bir Windows versiyonunda olmayan ve Microsoft’un 1 yıl önce duyurduğu ARM işlemcileri üzerine çalışacağını açıkladığı Windows 8 acaba beklenildiği kadar tablet pazarına etkisi olabilecek mi?

Bu sorunun cevabını şimdiden vermek oldukça zor ama Windows 8’in beta öncesi versiyonunu göz önünde bulundurarak bir cevap vermek gerekirse; evet Microsoft tablet pazarında taşları yerinden onyatabilecek bir işletim sistemi ile karşımıza çıkacak.

Şu anda ki tablet pazarını düşündüğümüzde Apple’ın iPad ile mutlak hakimiyeti bulunmakta fakat Android tabanlı tabletleri iyi donanımlarla çıkması Apple’ın pastasını küçültmekte. Özellikle nVidia’nın Tegra platformunu kullanan tabletler (Örneğin Asus Transformers serisi) güçlü donanımlara sahip olduklarından pazardan yavaş yavaş pay almaktalar.

Microsoft’un neden ARM işlemcileri üzerinde çalışabilecek bir işletim sistemi geliştirdiği sorusunun cevabı oldukça basit. Çünkü ARM işlemcileri hem uzun pil ömürleri ile hemde sundukları performans ile karşısında şu anda rakipleri bulunmamakta. Hem akıllı telefonlar hem de tabletler şu anda çoğunlukla ARM tabanlı işlemciler üzerinde inşaa edilmekte. Ne Intel cephesinden ne de AMD cephesinden ARM karşısına çıkabilecek ölçekte bir işlemci mimarisi şu ana kadar oluşturulamadı. Intel ve AMD cephesinde düşük güç tüketimi, uzun pil ömrü ve performs sunabilecek işlemcilere (ARM’nin karşısına) yönelik olarak çalışmalar bulunmakta fakat şu anda ne yazıkki pazarda etkin değiller. Şunu da eklemek lazım ki, Microsoft Windows 8 işletim sistemini eş zamanlı olarak x86 platform sürümünüde çıkaracak.

ARM tabanlı Windows 8’in neden pazarda etkin olacak sorunu cevaplayabilmek için öncelikle sunacağı özellikleri bilmek lazım. Öncelikle Zune’da gördüğümüz ve daha sonrasında Windows Phone 7 platformu ile karşımıza çıkan Metro kullanıcı arayüzü Windows 8’de kendini gösterecek üstelik daha etkin bir kullanım alanı olacak.

Windows 8’in temel özelliklerinden biraz bahsedecek olursak;

·         Önceki sürümlerinden en belirgin özelliği Metro kullanıcı arayüzüne sahip olması. Tabi alışık olduğumuz kullanıcı arayüzüde yine Windows 8 üzerinde bulunacak.

·         Aralarında Qualcomm, Nvidia, Texas Instruments gibi firmaların bulunduğu ARM işlemcilerine destek verecek.

·         Önceki versiyonların aksine Windows 8 donanımlar üzerinde hazır kurulu gelecek. Tek başına OEM olarak satın alınıp mevcut tabletlerimize kurma şansımız olmayacak. Güncellemeler ve servis paketleri gibi kurulumlar Windows Update merkezinden gerçekleştirilebilecek. Şu anda ki akıllı telefonlar ve tabletler şeklinde olacak.

·         Bir çok uygulama satın alacağımız donanım ile birlikte hazır yüklü olara gelecek yada Windows Store’dan istediğimiz uygulamayı indirip kullanabileceğiz. Burada önemli olan bir konu Windows üzerinde uygulama geliştiren geliştiricilerin kısa zaman içerisinde mevcut uygulamarını ARM işlemcilerinde çalışabilecek hale getirdiklerinde karşımıza ciddi ölçekte Windows 8 üzerinde çalıştırabileceğimiz uygulama sayısı çıkacak.

·         Windows Store sadece ARM tabanlı Windows 8 işletim sistemlerine özel olmayacak. X86 mimarisindeki platformlarda kullanılabilecek uygulamalarda Windows Store’da bulunabilecek.

·         Belkide en etkili özelliklerinden biride Office versiyonunun ARM tabanlı tabletlerde de çalışabileceği. Microsoft’un Office uygulamasını kullanan kullanıcı kitlesini düşününce tablet bilgisayarlar için geliştirilmiş ve ARM tabanlı bir Office Windows 8’in yayılmasında kilit rol oynayabilecektir. Karşısındaki Google Docs’a alternatif olarak alışılmış Office fonksiyonlarını kullanıcılar Windows 8 bir tablette rahatlıkla kullanabilecekler.

·         Teknik yetersizlikten dolayı şu anda Windows 8 ARM tablet/bilgisayarlarda linu tabanlı bir işletim sistemi çalıştırmak mümkün olmayacaktır. Ön yüklü olarak Windows 8 olacağından kaldırıp alternatif bir işletim sistemi donanım üzerinde kurulamayacak. Aynı şekilde sanallaştırma ve emülatör uygulamaları da ARM tabanlı donanımlarda yapılamayacak.

Eğer Microsoft ARM platformunun sunduğu uzun pil ömrü ve performans gibi özellikler Windows 8 üzerinde etkin bir şekilde kullanıcıların deneyimine sunabilirse hiç kuşku yok ki tablet pazarında kısa sürede etkin bir oyuncu konumuna gelebilecektir. Tabi burda diğer önemli bir konu da geliştiricilerin Windows 8 ARM platformu için kısa sürede uygulamalarını uyumlu hale getirmeleri gerek. İş dünyasındaki Windows işletim sistemlerinin etkinliğini düşünecek olursak Microsoft’un Windows 8 ARM platformu ile başarıyı yakalayacaktır. 

Daha önce yayınladığımız Tablet ne zaman alınmalı başlıklı makalemize de göz atmanızı öneririz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi