Windows 7'de sistem geri yükleme noktası oluşturma

Windows 7'de sistem geri yükleme noktası oluşturma
Geri yükleme noktası oluşturma ve acil durumlarda kullanma bize oldukça zaman kazandırabiliyor.

Micorosft'un son 3 işletim sistemine dahil ettiği sistem geri yükleme noktası oluşturma özelliği, Windows 7'den önceki işletim sistemleri olan Windows Vista ve Windows Xp de pek verimli çalıştığı söylenemezdi. Fakat Windows 7'de bu özellik daha stabil ve kullanışlı hale getirildi.

Kısaca anlatmak gerekirse sistem geri yükleme noktası oluşturma, sisteminizi yeni kurduğunuzda oluşturup uzun zaman sonra sisteminizi ilk kurduğunuz hale çevirmek için bir araçtır. Ya da sistem kurulmunu yaptıktan sonra tüm çalışacağınız uygulamaları yüklediniz ve bir geri yükleme noktası (system restore point) oluşturarak ilerde çıkabilecek sıkıntılara karşı tekrar sistem kurma ve çalıştığınız uygulamaları tekrardan yükleme derdinden sizi kurtararak sisteminizi temiz hale getirecektir. 

Manuel olarak sistem geri yükleme noktası nasıl oluşturulacağına gelir isek;

  • Bilgisayarımasağ tıklayın ve özelliklere basın
techcekirdek.com
  • Sol üst köşe de göreceğiniz Sistem Koruma'ya basın.
  • Karşınıza gelen pencereden en alttaki buton olan oluştura basın ve manuel olarak sistem geri yükleme noktasını oluşturmuş olacaksınız.

techcekirdek.com

 

Önemli uyarı : Yapmış olduğunuz sistem geri yükleme noktalarını geri yüklemelerini yapmadan önce, geri yükleme yapacağınız disk üzerindeki verilerinizin yedeklerini almanız çok önemlidir. Sistem geri yükleme noktası, geri yükleme noktası oluşturulduğunda sistem üzerinde bulunan dosyalarınızı geri getireceğinden ayarlarınızda ve kişisel dosyalarınızda kayıplar olabilir. Mutlaka dosyalarınızı farklı bir diske yedeklemelisiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi