Windows 7'de dosyalarımızın önceki versiyonları

Windows 7'de dosyalarımızın önceki versiyonları
Dosyalarımızın önceki versiyonlarına ulaşma bizi bir çok zaman sıkıntılı bir süreçten kurtaracaktır.

Sunucu mimarisinden Windows istemci platformuna entegre edilen sistemde bulunan dosyalarımızın önceki versiyonlarını oluşturup bu dosyalarımıza istediğimiz zaman ulaşabilmek büyük bir kolay bir çok zaman. Hele de yanlışlıkla bir çalışmamızın içeriğini değiştirmişsek ve elimizde de alınmış bir yedeğimiz yok ise işimiz çok sıkıntılı olabilir.

Kısaca özetlersek bu özelliği nasıl kullanabileceğimizi;

  • Öncelikle bilgisayarıma sağ tıklayıp özelliklere basıyoruz ve aşağıdaki pencere ile karşılaşıyoruz.

techcekirdek.com

  • Ekran açıldıktan sonra sarı ile vurgulanmış alanı tıklıyoruz. System protection (sistem koruması) ve aşağıdaki ekran ile karşılaşacağız

techcekirdek.com

  • Yukardaki ekran resmindeki işaretli alanlar şu anda bizim için önemli olan alanlar. Yerel Disk (Local Disk) i seçip Configure (Ayarlar) düğmesine basıyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsüne ulaşacağız.

techcekirdek.com

  • Yukardaki ekran resminde sarı ile vurgulanmış alanları aşağıdan yukarıya doğru açıklarsak,

- Max usage (maksimum kullanım) önceki dosya versiyonlarının disk üzerinde ne kadarlık alan kaplayacağını gösterir. Ne kadar fazla alan kaplamasını istersek diskimizin kapasitesinden de o kadar ödün vermiş oluruz fakat boyutu arttırdıkça da sistem tarafından oluşturulan dosya versiyonlarının da sayısını arttırmış oluruz.

- Diğer özellikler ise sırasıyla sistem korumayı kapatma, sistem geri yükleme sırasında sadece dosyaların önceki versiyonları geri alma seçeneği ve sonuncusu ise de önceki dosya versiyonları ve sistem ayarlarınıda geri alma seçene bize sunuyor.

  • Manuel olarak oluşturacağımız sistem geri yükleme noktaları ile de bu özelliği istediğimiz zaman seçimli kullanabiliriz. Aşağıdaki ekran manuel sistem geri yükleme noktasının nasıl oluştracağımızı göstermekte.

techcekirdek.com

  • Ve son olarak da oluşturduğumuz sistem geri yükleme noktaları ile dosyalarımızın önceki versiyonlarına ulaşabileceğiz. Bunun için sistem diskine sağ tıklayıp (ya da bu özelliği hangi diskiniz için aktif ettiyseniz) çzellikler ve Previous Versions(önceki versiyonlar) sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

techcekirdek.com

 

Önemli not: Bu bir veri güvenliği ya da veri yedekleme yöntemi değildir. Bu amaçla kullanılmaması önerilir. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi