Windows 7 masaüstünü göster butonu

Windows 7 masaüstünü göster butonu
Windows 7 ile birlikte Masaüstünü Göster (Show Desktop) artık bir kısayol olmaktan da ileriye giderek Windows 7 Taskbar üzerine yerleştirilmiş bir buton haline geldi.

Windows 7 ile birlikte karşımıza yeni bir özellik çıkıyor. Önceki Windows sürümlerinden alışık olduğumuz Masaüstünü Göster (Show Desktop) kısayolu Windows 7 üzerinde yer almıyor. Bu özellik artık bir kısayol olmaktan da ileriye giderek Windows 7 Taskbar üzerine yerleştirilmiş bir buton özelliği taşıyor.

Daha önce Hızlı Başlat (Quick Launch) içerisinde yer alan kısayol Windows 7 ile birlikte Tarih/Saat bölümüne taşınmış durumda. Böylece bu özelliği silmek ya da kaybetmek gibi bir sorunumuz da kalmamış oluyor.

Windows 7 üzerindeki Show Desktop aracı iki farklı özellikle karşımıza çıkmakta;

1. Tarih/Saat bölümünde yer alan Show Desktop butonunun üzerine geldiğimizde Windows 7 ile birlikte tanıştığımız “Aero Peek” özelliği devreye giriyor ve açık olan uygulama ve pencerelerimiz saydamlaşıyor.

2. Diğer bir özelliği ise Show Desktop bütün açık pencereleri aşağı indirmesi ve masaüsütünü görüntülemesi. Bu zaten her zaman kullanmış olduğumuz bir özellik. Eğer bu buton üzerinden “Aero Peek” özelliğini kaldırmak istiyorsanız Taskbar –> Right Click –> Properties ile açılan pencere üzerinden Taskbar Tab‘ı içerisinde bulunan "Use Desktop Preview" seçeneğinin yanındaki onay işaretini kaldırmak yeterli olacak.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi