Windows 7 kurulum rehberi

Windows 7 kurulum rehberi
Basit ve hızlı: Windows 7 kurulum rehberi.

Bir çok zaman sizinde başınıza gelmiştir. Uzun zaman bilgisayarınızı kullandıktan sonra ve çok fazla program yükledikten sonra bilgisayarınızda belirdin bir yavaşlama söz konusu olur. Bu yavaşlamanın en temel nedeni aslında günümüzdeki kullanılan mekanik disklerden kaynaklanmaktadır. Nedeni ve çözüm önerilerine bu yazımızda değinmeyeceğiz. Bu yazımızda Windows kullanıcıları için bir çok hayati öneme sahip olan format atma nasıl olur ve nasıl windows 7 kurulur onu anlatacağım. Tabi daha önceden yazdığımız SSD diskler hakkında yazılarımıza göz atarak belki de mekanik disklere alternatif olduğunu ve çok daha yüksek bir performans sunan SSD diskleri denemeye karar verirsiniz.

  • Bu yazımızda elinizde orjinal lisansı bir Microsoft Windows 7 ürünü olduğu varsayılarak anlatımlar yapılacaktır. 

Bilgisayarınız ile beraber gelen Windows 7 DVD'sini optik sürücüye koyduktan sonra bilgisayarınız otomatik olarak DVD'den başlayacak ve kurulum ekranı karşınıza gelecektir. Eğer bilgisayarınızda optik sürücünüz yoksa o zaman bir lash disk bulup Windows 7 dosyalarınızı flash diske kopyaladıktan sonra da Windows 7 kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. 

  • Flash disk ve ya DVD'den bilgisyarınızın başlayabilmesi için bilgisayarınızın setup'ında bazı ayarlara gerek duyulabilir.

Başlangıç aşamalarını başarılı bir şekilde geçtikten sonra kurulumda sizi ilk karşılayacak ekran yandakidir.

 
windows 7 kurulum rehberi
Dil seçimini yaptıktan sonra önceki kurulumları onarım seçeneği ve kurulumdan önce yapılması gerekenler başlığı altında bir kaç ipucu Microsoft tarafından size sunulmaktadır.
Lisans koşullarını kabul etme ekranı. Fazla seçenek yok. :)
Eğer daha eski sürümlerden birinden Windows 7' yükseltme yapıyorsanız bu ekranda diski formatlamadan ve önceki sürümdeki programlarınızı kaybetmeden işleme devam edebilirsiniz. Eğer temiz bir kurulum yapacaksanız Özel (Gelişmiş) seçeneğine tıklamalısınız.

Bu aşamada ise sisteminize bağlı diskleri göreceksiniz. Benim sistemimde şu anda 1 adet 60GB lık tanımlı olduğundan sadece bu disk görülmektedir. Eğer sisteminizde birden fazla disk takılı ise disk seçimini dikkatli yapmalısınız. Sonra arşiv olarak kullandığınız diskteki verileri kaybedebilrisiniz.

Ayrıca bu ekrandan bir diske ait birden fazla mantıksal sürücüler de tanımlayabilirsiniz. Fakat bu yazımızda buna değinmeyeceğim. Daha sonra ki bir yazıda detaylı olarak bunu anlatmayı planlıyoruz. Diskimizi seçtikten sonra ileri diyerek kuruluma devam ediyoruz.

Tüm kurulum işlemleri bitti ve artık sistem kendini hazırlıyor.
  
Kurulum dosyaları kopayalandıktan sonra sistem ayarlarını yapmaya başlanıyor.
Yandaki ekran geldiğinde ise sistem sizden bilgisayarınıza bir kullanıcı adı ve bilgisayarınızın adını girmenizi istiyor. Bu bilgiler önemli. Bilgisayarınızı açarken buraya girdiğiniz kullanıcı adı ile açacaksınız.
En önemli bölüm. Mutlaka kullanıcınıza şifre girin.
Güncelleştirmeleri sistemin kurmasına izin verin.
Tarih ve saat ayarlarını yapacağınız bölüm.
Ağ ayarları için temel oluşturacak olan bölüm. Daha sonradan da yapılabilir. Evde kullanacağımızı varsayarak Ev ağı seçeneğini seçiyoruz.
Sistem ev ağına uygun olarak gerekli ayarları yapıyor.
Ve sona geldik. Oldukça kısa bir sürede artık temiz kurulum yapılmış bir Windows 7 işletim sistemli PC'miz hazır hale geldi.

İşte işletim sistemini yeniden kurmak bu kadar kolay. Fakat unutmayın mutlaka sistemi kurduktan sonra ilk kuracağınız programlardan bir tanesi virüs programı olsun.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi