Windows 7 kısayol listelerini onarmak

Windows 7 kısayol listelerini onarmak
Windows 7 ile gelen her programın kendisi için oluşturulan en son açılan belgeler listelerini onarmak için bu yöntemi kullanabilirsiniz.

Bu listelerin tam olarak ne olduğunu şöyle açıklayabilirim; sürekli kullandığınız uygulamaları windows 7'de başlat çubuğuna pinlediğinizde onları hızlı açabilmek için ikonlarını her zaman başlat çubunda görüyorsunuz. Peki bu ikonlara sağ tuşla tıkladığınızda açılan listeyi hiç fark ettiniz mi? Örneğin Excel ile hergün çalıştığınız onlarca döküman arasında en çok kullandıklarınızı burada görebilirsiniz ve onları kolayca açabilirsiniz.

 

Bu liste bazı durumlarda kullanılmaz hale gelebiliyor. Bu durumda yapmanız gereken, 

 

 

1- Windows explorer açın ( Bilgisayarıma tıklayıp yukarıdaki adres çubuğuna)

 

2- Adres çubuğuna aşağıdaki metni yapıştırın

 

%AppData%\Microsoft\Windows\Recent\AutomaticDestinations

 

3- Açılan penceredeki dosyalardan 1 MB' dan büyük olanları silin.

 

4- Hızlı açma listeniz artık tekrar aktif olarak çalışıyor.

 

Not : Bu işlemi yaptığınız halde sonuç alamıyorsanız açılan penceredeki dosyaların tamamını silip bilgisayarınızı tekrar başlatın bu işlemden sonra bütün listeleriniz silinecek ve o an itibari ile yeni kayıtlar tutulacaktır.

 

Jump list olarak adlandırılan bu listelerinize kendi istediğiniz dosyalarınızıda ekleyebilirsiniz.

Bununla ilgili videolu anlatımı izleyebilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi