webOS nedir?

webOS nedir?
webOS işletim sisteminin dünü ve bu günü

Öncelikle webOS nedir sorusunun cevabını vermekle başlamak gerekir. webOS, Palm tarafından linux çekirdeği üzerinde geliştirilen, geliştirilme amacı mobil cihazlar üzeinde çalışması olan bir işletim sistemidir. Palm bir zamanların en büyük ve en güçlü akıllı telefon ve akıllı cihazların üreticisiydi (günümüzdeki kadar akıllı olamadıkları için artık Palm diye bir firma yok). webOS işletim sistemi geliştirildikten sonra öncelikle Palm tarafından kendi telefonlarına kullanılmaya başlandı ama ne android işletim sistemi ne de iOS karşısında başarı gösteremeyince HP tarafından satın alındı. 

HP de akıllı telefon pazarına girmek için satın aldığı Palm ve Palm'e ait webOS başta olmak üzere ve bir çok lisansıda bünyesine kattı fakat HP de akıllı telefon pazarında güçlü ve çokdan vaziyetlerini sağlamlanştırmış rakipleri karşısında başarılı olamadı.

HP satın alma işleminden kısa süre sonra webOS işletim sistemini Open webOS olarak açık kaynak kod haline getirdi. Sanırım burda da ilhamı Google'dan almış olacak ki bu hamlesinde de başarılı olamadı. Tabi burada ki başarı kriterini webOS işletim sistemi ile akıllı telefon veya akıllı cihaz pazarına giremeyi olarak değerlendiriyoruz. Elbette HP tarafından sahip olunan Palm lisansları muhtemelen HP bünyesine büyük değer katmıştır. 

Son olarak LG kendi geliştirdiği NetCast platformunun yerine HP ile anlaşarak webOS'u aldı ve akıllı telefonvziyonlarına artık webOS işletim sistemini uyarlamay başladı ve ilk meyveler 2014 yılında ortaya çıkmaya başladı. LG webOS işletim sistemini, webOS un gerçek geliştirme amacı olan akıllı telefonlar için pek kullanmaya niyetli değil. LG zaten akıllı telefon ve tablet alanında android ile oldukça başarılı şekilde ilerlemeye devam ediyor. Özellikle LG G4 ile gerçekten üst seviye bir telefon üreterek android cihazlar arasında LG G4 ü iyi bir yere konumlandırmış bulunuyor.

webOS şu anda aktif olarak LG tarafından akıllı televizyonlarında kullanılmakta. 2014 yılında webOS 1 versiyonu 2015 yılında webOS 2 olarak güncellendi. Ama ne yazık ki 2014 yılında üst seviye webOS akıllı televizyonlar webOS 2 güncellemesinden mahrumlar. LG webOS akıllı televizyonları detaylı olarak LG sayfasından inceleyebilirsiniz.

Uygulama desteklerinden de biraz bahsetmek gerekiyor.webOS ülkemizde ahtırı sayılır bir uygulama kataloüna sahip. tivibu, tvyo, turkcell tv gibi platformlar uygulamaları sistem üzerinde mevcut. Ayrıca televizyon kanallarının kendi uygulamaları da webOS uygulama platformunda bulunabilir. webos app storedaki uygulamarı yine LG nin webOS smart uygulamaları sayfasından da inceleyebilirsiniz. webOS işletim sistemi hakkında yine resmi LG webOS sayfasını ziyaret ederek işletim sisteminin kabiliyetlerini görebilirsiniz.

webOS işletim sistemi ile artık LG akıllı televiyonlar çok daha fazla işleve sahip oldular. Gelecekte artık televizyon kavramı ve kültürü çok daha fazla değişime uğrayacak. Televizyon artık karşısına geçip bize sunulan yayınları izlemek zorunda olduğumuz bir aygıt olmaktan çıkıp artık biz ne istersek o içeriği bize sunacak bir iletişim aygıtı haline gelecektir.

Tabi unutmadan söylemek gerekir Google android ile akıllı televizyonlarda bende varım diyor. Fakat bu ses henüz Türkiye'den duyulmuyor. Umarım en kısa zamanda android işletim sistemli televizyonlar ülkemizde de kullanıma sunulur.

webos nedir palm webos logo
webos nedir hp webos logo
webos nedir open webos logo
webos nedir lg webos logo

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi