VPN nedir?

VPN nedir?
Ağlar arasında güvenli iletişim.

Kelime anlamı ile VPN (Virtual Private Network, Sanal özel ağ) pek hoç durmayabiliyr fakat günümüzde hem bireysel hemde kurumsal ölçekte oldukça fazla kullanılan bir teknolojidir. Bireseysel tarafta bu yazımızda pek değinmeyeceğiz. Daha sonraki yazılarımızda bireysel olarak ne tür imkanlarlar/faydalar sağladığı ve kurulum v.s. nasıl yapıacağı hakkında bir yazı yazmayı da düşünüyoruz. Yazımızın asıl konusu kurumsal ölçekte olarak VPN nedir sorusuna anlatımlı olarak cevap vermek olacaktır.

VPN teknoloji temel olarak bir birinden farklı 2 networkü birbirine sanki fiziksel olarak da bağlıymış gibi iletişim kurmasına imkan veren bir teknoljidir. Biraz açarsak şirketinizin bir den fazla iş yeri/fabrikası/şubesi v.s. olduğu düşünürsek her bir noktanın merkez ile ya da noktaların kendi aralarında güvenli iletişim kurması (iletişimde kasıt network düzeyinde) günümüz kurumsal uygulamaları ve güvenlik gerekçeleri için büyük önem göstermekte. VPN teknolojisi de tam bu öneme istinaden geliştirilen ve çok noktalı çalışan iş yerleri için hayati öneme sahip vir güvenli iletişim protokolüdür.

Aşağıdaki görsel de VPN temel olarak işlevi gösterilmiştir.

Aslında bir birine fiziksel olarak bağlı olmayan (fiziksel direk bağlantı) iki noktanın gerekli alt yapı olduktan sonra bir bir aralarında VPN sayesinde güvenli bir şekilde iletişim kurabilir.

Uygulama safhasından günvcel örnekler ile konuyu biraz daha akılda kalıcı yapmakt fayda var.

Örneğin şirket merkeziniz İstanbul'da olsun ve Ankara, İzmir illerimizde de şirketin ofisleri olsun. Bir de şirketinizin sahada çalışan elemanları olsun ve bunlarda merkeziniz ile iletişimde olması gerekn insanlar olduklarını varsayalım. Şirket merkezinizde ve uzak bölgelerinizde maliyet avantajını göz önüne alarak ADSL kullandığınızı ön görelim.

Öncelikle merkezinize uzak bölgeler için alt yapınız buna elvermesi gerekmekte. Bundan kastımız ise merkez de ya da bölgelerde kullandığınız modem/router/firewall ekipmanlarının bir noktadan noktaya VPN kurmaya uygun ve bir bir aralarında iletişim kurduktan sonra stabil olabilecek olması gerekiyor. yazımızda cihaz tavsiyesinde bulunmuyoruz sadece işin kurgusunu ifade etmeye çalışıyoruz. Burada bağlantı türleri IPSec VPN olarak isimlendirilir. Bunun anlamı internet ortamından geçen datalarınız şifrelenip karşı tarafa belirli bir algoritma ile ulaşmasıdır. Paketler internete açık hatlar üzerinden geçmektedir.

Sahada çalışan çalışanlarınız şirket merkezine bağlanması için de bir kaç farkı alternatif bulunmakta. Burda en güvenilir yöntemlerden biri de SSL-VPN diye adlandırılan teknolojidir. Eğer şirket merkezinizde de seçtiğiniz firewall/router ya da sadece SSL-VPN için özel olarak yapılmış ürünlerden varsa ister akıllı telefonlardan VPN ile merkeze bağlantı isterseniz diğer tablet, PC gibi uç noktalardaki cihazlardan şirket merkezinize bağlanabilirsiniz. 

Burda VPN teknoloji ise merkezde kurulu olan kurumsal intraweb uygulamaları, VoIP uygulamaları, terminal server uygulamaları v.b. gibi bir çok kurumsal uygulamaları VPN ile çalıştırabilirsiniz.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi