Ücretsiz 5651 loglama

Ücretsiz 5651 loglama
Ücretsiz 5651 loglama çözümü

Bilindiği gibi 5651 kanunu ile internetin paylaştırıldığı ortamlarda artık loglama zorunlu hale geldi. Tüm internet çıkışı trafiği lokal ip ve mac adresleriyle kayıt altına alınmak ve belirli süre saklanmak zorunda. Öncelikle kanun bize ne diyor ona bakacak olursak ;

5651 sayılı kanun, İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanundur. Bu kanun uyarınca Oteller, Restaurantlar, Alışveriş Merkezleri, Kafeler, Internet Kafeler, Üniversiteler, KOBİ'ler, fabrikalar gibi interneti kablolu ya da kablosuz kullanıma sunan tüm işletmeler yani internet toplu kullanım sağlayıcılar,
- Kendi  iç ağlarında dağıtılan IP adres bilgilerini, kullanıma  başlama ve bitiş tarih ve saatini ve bu IP adreslerini kullanan  bilgisayarların MAC adresini gösteren bilgileri elektronik ortamda  sistemlerine kaydetmekle yükümlüdür .
- Bu  bilgilerin doğruluğunu, bütünlüğünü ve oluşan verilerin  dosya bütünlük değerlerini zaman damgası (hash) ile birlikte  günlük olarak bir yıl süre ile saklamak ve gizliliğini temin  etmekle yükümlüdür.

 Yazılanlar oldukça açık. Eğer internet paylaşımı mevcutsa, internete çıkanların kullanıcı bilgileri ile saklamak ve zaman damgasıyla imzalayıp istenildiğinde teslim etmek zorundayız. Burda yükümlülük altına evler yok diyebiliriz. Ticari işletmeler bu yükümlülüğü taşımaktadırlar.

Bu iş için bir çok ücretli uygulama bulunabilir ya da özel bazı çözümler geliştirerek 5651 standarlatına uygun loglama yapılabilir. Şu anda bashedeceğimiz uygulama ise bu işi ücretsiz olarak ve bir çok firewall, router, v.s. gibi kaynaklardan log toplayabilen bir uygulama.

Logsign Focus x3 ücretsiz olarak indirilebilir. 3 farklı kaynaktan (firewall, DHCP, active directory gibi) log toplamanıza izin verecek şekilde bütünleşik lisans ile geliyor. Uygulamayı sanal ortamlara (hyper-v, vmware v.s.) ya da direk fiziksel makine üzerine kurma şansınız var. Kurulumu ortalama bir bilgi işlem uzmanı halledebilir. Log kaynakları nı eklemek için Logsign firmasından destek alabilir ya da internette ufak bir araştırma yaparak kaynakların nasıl eklendiğini görebilirsiniz. 

SYSLOG,SNMP,SSH,FTP,WMI gibi farklı kaynakları entegre edebiliyorsunuz. Hazır olarak gelen bir çok firewall, router v.s. gibi cihazların logları da parse edilmiş olarak kullanıma hazır halde. 

Uygulamayı bizzat kendim de kullanıyorum. Uygulama geniş bir raporlama seçeneği sunmakta. Eğer raporlar ekisk gelirse ya da kendinize özel rapor yazmak isterseniz Logsign Focus buna da izin vermekte. Ayrıca Logsign Focus platformu ücretli versiyonunda hotspot,lan observer gibi güzel ek uygulamalar da mevcut.

Eğer 5651 kanununa uygun ve geniş cihaz desteği olan ücretsiz bir loglama çözümü arıyorsanız Logsign Focus a göz atmanızı öneririm.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi