Twitter'da @sweden hesabını İsveç halkı yönetecek

Twitter'da @sweden hesabını İsveç halkı yönetecek
İsveç hükümetinin aldığı karara göre @sweden hesabı İsveç halkı tarafından yönetilecek.

İsveç halkı resmen @sweden hesabının yöneticisi olarak atandı. İsveç hükümetinin konuyla alaklı tutumu takdir edilecek şekilde. Açıklamaları; İsveç markasını kontrol etmeyi İsveç halkından daha fazla kimse hak edemez şeklinde. Her hafta İsveç'in İdarecileri (Curators of Sweden) adlı proje kapsamında seçilen bir kişi bu hesabın yöneticisi olacak.

@sweden hesabı 2009'dan bu yana İsveç Turizm Bakanlığı tarafından güncellenmekteydi. Bu proje sayesinden İsveç'in değişik coğrafyalarındaki halk kendi İsveç'ini takipçilerine tanıtacak.

Projenin başlamasındaki amaç tek bir sesin bir ülkeyi anlatmaya yetmeyeceği düşüncesidir. Çok seslilik, kültür mozaiğinin anlatımasında daha faydalı olacağı düşüncesi projenin temelini atmıştır.

@sweden hesabının ilk yöneticisi Jack Wermer adlı yazar ve pazarlama uzmanı. Sayfayı 10 Aralık itibariyle devralmış. Kendisi bu deneyim hakkında 'Ülkemi turistlere gezdirmekten büyük zevk alırım, bu işi Twitter'da yazılı olarak yapmak başka bir güzel oldu.'

Bu sayfanın idarecileri ülkenin savunduğu ve yansıttığı temel ilkeleri hayatlarına adapte edebilmiş kişiler arasından seçiliyor. VisitSweden bu ilkeleri eşcinsel hakları, moda, tasarım ve yenilik olarak tanımlıyor. Bundan sonraki haftalarda bir reklam ajansı sahibi, bir rahip, bir çiftlik sahibi, bir öğretmen bu sayfanın idareciliğini yapabilir.

Sizce de güzel ve mantıklı bir fikir değil mi? Ülkemizin twitter hesabı, bir RSS'den beslenmesi yerine ülkenin değerlerini taşıyan çeşitli coğrafya ve meslek gruplarından insanlar tarafından yönetilse daha net bir bakış açısı verebilir diye düşünüyorum. Proje için İsveç hükümetini ayrıca kutlarım.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi