Türkmenistan'ın ilk uydusu Fransa'dan

Türkmenistan'ın ilk uydusu Fransa'dan
Türkmenistan'ın ilk uydusunu Fransız Thales International şirketinin yapacağı bildirildi. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından kabul edilen şirketin Başkan Yardımcısı Blaise Jaeger, yapacakları uyduyla ilgili bilgi verdi. Türkmenistan ile işbirliği yapmaya büyük ilgi gösterdiklerini belirten Blaise Jaeger, havacılık ve uzay teknolojileri alanındaki tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti.
Türkmenistan'ın ilk uydusunu Fransız Thales International şirketinin yapacağı bildirildi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulı Berdimuhamedov tarafından kabul edilen şirketin Başkan Yardımcısı Blaise Jaeger, yapacakları uyduyla ilgili bilgi verdi. Türkmenistan ile işbirliği yapmaya büyük ilgi gösterdiklerini belirten Blaise Jaeger, havacılık ve uzay teknolojileri alanındaki tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını kaydetti.

Devlet Başkanlığına bağlı Ulusal Uzay Ajansı'nı kurulması yönünde çalışmayı geçtiğimiz aylarda başlatan Türkmenistan'ın Fransız şirketinden, ilk uydunun yapımı, radar, elektronik sistem ve güvenlik ekipmanlarının hazırlanması gibi çalışmalar yapmasını istiyor.

zaman.com.tr kaynaklı habere göre, Berdimuhamedov daha önce yaptığı açıklamada, yeni kurulacak uyduyla ülkede internetin yaygınlaştırılması, televizyon sisteminin geliştirilmesi, ekoloji programların hayata geçirilmesi, hidrokarbon ve diğer doğal kaynakların araştırılması gibi konularda önemli mesafe katedeceklerini açıklamıştı.

Türkmenistan'daki 6 devlet televizyon kanalı halen Rusya'nın Yamal uydusu aracılığıyla halka ulaştırılıyor.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi