Türkiye'nin internet haritası belli oldu!

Türkiye'nin internet haritası belli oldu!
TNS araştırma şirketi yaptığı araştırma ile Türkiye'nin internet haritasını çıkardı.

TNS Araştırma Şirketi'nin 60 ülkede 72 bin kişi ile gerçekleştirdiği dijital yaşam araştırmasında internet kullanıcıları hakkında önemli bilgilere ulaşıldı. Dünyanın en önemli araştırma şirketlerinden biri olan TNS, tüketicilerin dijital dünyayı nasıl kullandıklarını ve bu dünyada nasıl yaşadıklarını araştırdı. 7 Şubat 2011 Salı günü gerçekleştirilen toplantıda TNS Teknoloji ve Medya Direktörü Dirk Steffen dijital dünyanın detaylarını anlattı.

Araştırmaya dahil edilen 60 ülkede her ay 1 milyar 938 milyon kişi çevirim içi oluyor. 1 milyar 628 milyon kişi sosyal paylaşım sitelerinde ve 767 milyon kişi bu sitelerde markalarla iletişim kuruyor.
847 milyon kişi markalar hakkında yazı yazıyor ve 1 milyar 392 milyon kişi ise bu yazıları okuyor.
1 milyar 578 milyon kişi satın alacağı ürün ve hizmeti araştırmak için interneti kullanıyor.

Araştırmaya göre Türkiye ile ilgili bulgular da mevcut. Dirk Steffen, Türkiye'nin online pazarlama ve iletişim yatırımları açısında cazip bir ülke olduğunu belirtiyor. Çalışmaya katılan 60 ülkeyle kıyaslandığında, Türkiye internet penetrasyonu ortalama düzeyde (%44) buna karşın dijital büyüme indeksi yüksek. Türkiye'de internet kullanların %71'i hergün internete giriyor. En önemli motivasyonu ise "eğlenmek".
İnternet kullanıcılarının %90'ı markalar hakkında internetten araştırma yapıyor ve bilgi alıyor. Bu oran dünya ortalamasının üzerinde.
Cep telefonlarından internete girenlerin oranı ise %22. Cep telefonunda internete en çok girilen saatlerin, işe giderken ya da eve dönüşte, yani trafikte geçirilen zamanlar ya da gece yatmadan önceki dakikalarda olduğu göze çarpıyor.
Geçen yıl ortalama 191 olan sosyal paylaşım sitelerindeki arkadaş sayısı bu yıl 219'a yükseldi ve bu değer dünya sıralamasında Türkiye'yi 8. sıraya yerleştiriyor. İnternet kullanıcıların %36'sı hergün sosyal paylaşım sitelerinde geziniyor.  

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi