Türkiye'de 3G kullanımı giderek artıyor

Türkiye'de 3G kullanımı giderek artıyor
Türkiye'ye Ağustos 2009'da gelen 3G interneti kullananlar 24,8 milyonu geçti.

Türkiye'nin Ağustos 2009'da tanıştığı 3G teknolojisinde abone sayısı 24,8 milyonu buldu.

BTK, TÜİK ve Kalkınma Bakanlığının verileri dikkate alınarak yapılan ''2011 Yılı Hanelerde Bilişim Teknolojileri Kullanım Araştırması Sonuçları''ndan derlenen bilgilere göre, Ağustos 2009'dan itibaren kullanılmaya başlanan üçüncü nesil (3G) mobil haberleşme hizmetlerinin kullanımı hızlı şekilde artış gösterdi.

Hizmete başlamasının ardından dört ay gibi kısa bir sürede 3G abone sayısı 7,1 milyona ulaştı. Bu rakam 2011 yılının Haziran ayı itibarıyla ise 24,8 milyonu buldu. Ağustos 2009'dan Haziran 2011'e kadar olan dönemde mobil geniş bant erişim hizmetlerini kullanan abone sayısı da 641 binden 3,6 milyona yükseldi. 

Artık mobil internete doğru ilerleyen internet kullanma alışkanlığımızı en iyi çözüme ulaştıran 3G şimdilik çok iyi performanslar verbiliyor. Kullanıcıları arttıkça performansında düşüşler olabilir ama şehir merkezlerinde şimdilik ADSL'e rakip olabiliyor. Yakın bir zamana kadar sınırsız tarifelerinin olmaması ve biraz pahalı olması; her yerde  kullanılabilme imaknından dolayı herkesin tercihi oldu.

Daha çok bireysel kullanıma hizmet ediyo olması aslında Windows 7 de daha kolay hale getirilmiş olan kişisel erişim noktası ile çözülebilir.

Bilgisayarınızda izlemeniz gerekne yol Control Panel\Network and Internet\Network and Sharing Center

Bu seçenekten sonra karşınıza gelen menüde

1. kısma Wirelessta gözükmesini istediğiniz ismi 2. kısmada bu wireless a bağlanırken kullanmak istediğiniz şifreyi girerek bilgisayarınızı bir wireless modem gibi kullanıma açabilirsiniz  artık 3G modem ile bağlandığınız internetinizi bilgisayarınızın kablosuzundan bütün arkadaşlarınıza dağıtabilirsiniz :)

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi