Türkiye Orta Doğu'nun Mobil Dönüşümünün Lideri

Türkiye Orta Doğu'nun Mobil Dönüşümünün Lideri
Dünya çapında internet üzerinde çevrimiçi harcanan ortalama süre, haftada 23.1 saat iken, bu sayı Türkiye'de 29.4 saate ulaşmış ve Mobil Dönüşümün önünü açmış durumda.

Yeniliğe yönelik gerçekten hevesli nüfusa sahip olan Orta Doğu ülkeleri, piyasaların yükselme hızı ve genç nüfusun da etkisiyle bölgeyi güçlü teknolojik bir pazar haline getiriyor.

Son zamanlarda, gelişmekte olan piyasaların temel odak noktası mobil olmuştur. 2002 yılından bu yana, mobil penetrasyon, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 321 oranında büyüdü. Bu arada, aynı süre içerisinde gelişmiş olan ülkelerde bu artış oranı yüzde 46'da kaldı.

Orta Doğu, dünyanın ikinci en hızlı büyüyen cep telefonu pazarı olduğundan, bu mobil devrimde önemli bir role sahiptir. Hatta Avrupa pazarlarından daha yüksek gelir elde edilebileceği için daha büyük fırsatlar sunduğu söylenmekte.

Türkiye, bu fırsatlardan yararlanarak Orta Doğu için yol gösterici olmaktadır. Orta Doğu ve Avrupa arasında yer alan Türkiye, Avrupa'nın en yüksek teknoloji tüketimi ile bu dinamik ortamda bir birleştirici rolü üstlenmektedir.

Türkiye'de internet tüketiminin önemli bir bölümünü kapsayan mobil ile devrim yolunda ilk adımlar atılmıştır. En son istatistikler, Türkiye'yi, Avrupa'nın üçüncü en uzun zamanını online geçiren tüketicisi haline getiriyor ve Orta Doğu'daki internet kullanıcılarının en yüksek oranını oluşturuyor. Dünya çapında çevrimiçi harcanan ortalama süre, haftada 23.1 saat iken, bu sayı Türkiye'de 29.4 saate ulaşmış durumda.

Benzer şekilde, cep telefonu kullanımının çok yaygın olduğu ülkemizde, cep telefonu abonelerinin 20 milyondan fazlasının 3G abonesi de olduğunu biliyoruz. Ülkedeki mobil devrimin tamamlanmasıyla birlikte, genel mobil penetrasyon oranı 2008 yılında sadece yüzde 43 iken, 2013 yılında yüzde 95'e ulaşmasını bekleniyor.

Bu istatistikler ile gösterilen yüksek tüketim seviyeleri son birkaç yıl içinde Türkiye'nin uluslararası önem kazandığının göstergesi. Böylelikle, Vodafone, eBay, Telecom Italia ve Intel Capital gibi tanınmış şirketler, Türkiye'ye giriş yapmışlardır ve hızlıca bu şirketlere yenileri eklenmiştir ve de eklenecektir. 

Dünya Bankası'na göre, çeşitlendirilmiş ekonomisi, Avrupa'ya yakınlığı, Avrupa pazarları ile entegrasyonu, AB üyeliğinin sağlam bir ekonomik yönetim ve yapısal reformları ile Türkiye'ye daha fazla yatırımcının ilgisi çekildi. Örneğin, Ar-Ge projeleri için sağlanan bütçe, finans ve teknoloji son iki yılda üçe katlandı. Türkiye'nin bu hızlı ve belirgin ilerlemesi, Orta Doğu'daki diğer ülkeler için bir örnek teşkil etmekte.

Daha fazla teknoloji dostu bir ortamda, şirketler, giderek büyüyen bir kitlenin beklentilerini karşılamak için çalışıyor. 

Türkiye'nin bu mobil pazarda, bankaların müşterileri için sofistike mobil bankacılık çözümleri olmuştur. Teknolojiyi çok hızlıca tüketen bu toplumda, insanlar kendi bankacılık faaliyetlerini gerçekleştirmek için uygun yollar aramakta. İnternet bankacılığı kullanıcılarının çoğunluğu hız ve esneklik nedeniyle mobil bankacılığa geçmek için eğimlidir. İş Bankası, mobil bankacılık piyasasında yüzde 40'lık bir pay ile her geçen gün daha fazla müşterisini mobil bankacılığa dönüştürmüş durumda. Pozitron isimli firma tarafından geliştirilen İş Cep uygulaması Avrupa'nın en gelişmiş bankacılık uygulamaları biridir.

Mobil bankacılık, mobil oyunlar ve diğer hizmetler ile Türkiye mobil alanda hızlı bir büyüme için hazırlanmakta. Genç nüfusu nedeniyle Türkiye teknolojik yeniliklere son derece duyarlı ve çok hızlı bir tüketici durumunda yer almakta. 

Markafoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra'nın da dediği gibi, Türkiye internet başında çok uzun vakit geçiren genç kullanıcıları ile çok büyük bir iç pazar. Facebook, Twitter, Friendfeed gibi sosyal mecralar çok yoğun kullanılmakta. Türkler, online dönüşüme önemli miktarda para harcadı ve bunun sadece bir başlangıç olduğunu hepimiz biliyoruz.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi