Turkcell 3G Üç Yaşında

Turkcell 3G Üç Yaşında
Türkiye’yi 2009 yılında üçüncü nesil mobil iletişim ile tanıştıran Turkcell, 3G alanındaki performansıyla teknolojideki liderliğini sürdürüyor.

Turkcell, Türkiye’yi 3G teknolojisi ile tanıştırmasının üçüncü yıldönümünü kutluyor.

Yapılan açıklamada, Türkiye’yi 2009 yılında üçüncü nesil mobil iletişim ile tanıştıran Turkcell’in 3G’nin, alanındaki performansıyla teknolojideki liderliğini sürdürdüğü ifade edildi.

Açıklamaya göre, Turkcell’in 3G abone sayısı 22,5 milyona ulaştı, mobil internet trafiği de 3G’nin henüz Türkiye’ye gelmediği 2009′un ikinci çeyreğine kıyasla 2012′nin ikinci çeyreğinde 69 kat arttı.

 

Abone başı mobil internet kullanımı ise yaklaşık 32 katına çıktı. Üç yıl içerisinde Turkcell’liler 3G üzerinden, yaklaşık 12 milyon DVD’ye denk gelen 54.340 TeraByte (TB) data alışverişi gerçekleştirdi.

 

Üç yıllık Turkcell 3G serüveni, mobil iletişim teknolojilerindeki bu devrimin yaşam biçimini ve alışkanlıkları nasıl değiştirdiğini açıkça ortaya koyuyor.

3G sayesinde hem cep telefonundan çok daha yüksek kaliteyle konuşulabiliyor hem de mobil internetin sunduğu tüm olanaklardan faydalanılabiliyor. Turkcell, 3G için bugüne kadar yaptığı yatırımlarla dünyanın en iyileri arasında yer alıyor.

 

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de, Turkcell 3G’nin üçüncü yaşına girmesi nedeniyle yaptığı değerlendirmede, şunları kaydetti:

“Turkcell 3G’yi Turkcell’in ve Türkiye’nin üç yıllık başarı hikayesi olarak değerlendiriyorum. 3G ile birlikte artık insanlarımız bilgiye her zaman her yerden ulaşabiliyorlar. Dünyanın krize girdiği yıllarda büyük yatırımlar yaparak hayata geçirdiğimiz Turkcell 3G sayesinde hem ülkemizin insanları hem de şirketlerimiz global rekabette büyük bir fırsat eşitliği yaşıyor. 3G ve fiber internet altyapımıza yaptığımız yatırımlarla daha kaliteli ve daha zengin bir iletişim deneyiminin önünü açmaya ve en yeni teknolojileri ülkemize ve insanlarımıza sunmaya bundan sonra da devam edeceğiz.”

 

3G teknolojisine geçişten öncesiyle kıyaslandığında Turkcell’in mobil internet trafiği 69 kat arttı. Turkcell’lilerin üç yılda gerçekleştirdiği veri alışverişinin boyutu 54.340 TB’ı (terabayt) buldu. Bu miktarda verinin depolanabilmesi için yaklaşık 12 milyon DVD gerekiyor.

 

2009 yılı ikinci çeyreğinden bugüne Turkcell’in mobil internet gelirleri 4 kat arttı. Aynı dönemde kullanılan MB başına fiyatlar yüzde 94 oranında düşüş kaydetti. Abone başı mobil internet kullanımında ise 32 kat artış gerçekleşti.

 

 

Turkcell 3G şebekesinde gerçekleştirilen Çift Taşıyıcı güncellemesi sayesinde şu anda mobil internet hızı 43.2 Mbps’e ulaşmış durumda. Turkcell, 3G’de müşterilerine yaşattığı bu deneyimi ikiye katlamak ve 84 Mbps’e ulaşmak için yatırımlarına devam ediyor. Turkcell 3G’nin 43.2Mbps’lik hızıyla şu anda 700 MB büyüklüğünde bir filmi 2 dakikada indirmek mümkün. 84 Mbps hız hedefi gerçekleştiğinde ise Turkcell’liler aynı filmi yalnızca 1 dakikada indirebilecek. Turkcell, sahip olduğu A tipi lisans sayesinde, 3G şebekesinde hızını 168Mbps’ye kadar çıkarmayı hedefliyor.

 

Bu arada, 3 yıl içerisinde Turkcell 3G ile; Turkcell kanallarından 72 milyon uygulama indirildi. 284 milyon dakika televizyon izlendi. 185 milyon şarkı dinlendi. 103 milyon gol izlendi.

 

Turkcell 3G ile son bir yılda en çok mobil internet kullanan iller sırasıyla İstanbul, Ankara ve İzmir oldu. Üç büyük şehir dışında ilk 10′a giren iller de Antalya, Bursa, Muğla, Mersin, Adana, Kocaeli ve Konya olarak sıralandı. İlk 10 ilçe sıralamasında ise Ankara-Çankaya, İstanbul-Kadıköy ve İstanbul-Şişli ilk üçte yer aldı.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi