Temmuz'da yüzbinlerce kullanıcı internetini kaybedebilir

Temmuz'da yüzbinlerce kullanıcı internetini kaybedebilir
Bu yaz bilgisayar kullanıcıları için bir kaç tıklama internetin sonu anlamına gelebilir.

Kesin olarak bilinmemekle birlikte, uluslararası çalışan hackerlar dünya çapında virüslü bilgisayarları sahte reklam aldatmacalarıyla ele geçirmeyi amaçlıyor. FBI konuyu ele aldı ve hükümet bilgisayarlarını kullanarak bir güvenlik sistemi oluşturmaya çalıştı. Ama bu sistem kırılacak gibi gözüküyor.

FBI insanları sistemin sitesini gözden geçirmeye teşvik ediyor, böylece eğer bu durumla karşılaşırlarsa kullanıcılar ne yapmaları gerektiğini bilecek. 9 Temmuz'dan sonra virüslü bilgisayarlar internete bağlanamayacak.

Her ne kadar internetleri yavaşlasa da veya antivirüs programları süzme yetisini kaybetse de pek çok kurban bilgisayarının virüslü olduğunu bilmiyor bile.

Geçen Kasım ayında konuyla ilgili kuruluşlar yavaş çalışan ağlar üzerinden reklam sahtekarlığı tespiti yapmıştı.

FBI özel ajanı Tom Grasso, "İnsanlara tehlike içinde olduklarının farkana varmalarını sağlamalıyız, çünkü, eğer fişi takar ve bağlantı sağlarlarsa herkesi tutuklamak zorunda kalırız veya kimse internete giremez." dedi. "Çoğu insan  internete girecek ve sayfa bulunamadı yazısını görüp internetin bozuk olduğunu sanacak."

Yetkililer internet sistemi ticaret birliği bulucusu Paul Vixie ile görüştü ve virüslü bilgisayarların Mart ayının sonuna kadar tespit ve izlenmesini sağladı. Böylece onlara virüslü bilgisayarlarını temizleme imkanı sunacaklar. Ama fazla vakitleri de kalmadı.

Grasso son olarak basının insanları uyarmasını ve bir an önce pc'lerini çek etmelerini söylemesini istedi.

Kısaca olanları özetlersek:

Hackerlar dünya çapında 570,000 kadar bilgisayarı virüsledi. Microsoft işletim sistemine sahip bu bilgisayarlara malware yüklendi ve kurban listesine eklendi. Bu bilgisayarlardaki antivirüs programları güncellemeye kapatıldı.

DNS, bilgisayarda girilen adresi sayısal sisteme çeviren programdır. Kurban pc'ler, sahte DNS'lere bağlanmak üzere yeniden programlandılar. Bu, pc'nin dolandırıcı websitelere yönlendirilmesine, üyelik sağlamasına yol açıyor.

Hackerlar, kurbanlar bu sahte sitelere girdikçe -ki artık her bağlantıda farketmeden girecektir- kar sağlıyorlar. FBI en az $14 milyon dan bahsediyor.

Kasım'da yakalanan Estonyalılar'ın ardında FBI sahte serverları düzeltmeye uğraşıyor ve 6 aylık dönemde $87,000 a mal olmuş durumda. 

Kurbanların sayısını kesin olarak bilemiyorlar ancak en az 568,000 sahte internet sitesinden bahsediliyor. En çok Amerikadan: 85,000 civarı. 20,000' üstündeki ülkeler İtalya, Almanya, Hindistan. Daha küçük rakamlarda, Çin, İspanya, Fransa var.

Bilgisayarınızı kontrol etmek için Amerikan web sitesi:  http://www.dcwg.org

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi