Tablet piyasasının en başarılısı Android mi?

Tablet piyasasının en başarılısı Android mi?
Akıllı telefonlar için Android mobil işletim sistemlerinde çok açık pazar lideri. Bu durum tablet piyasası içinde geçerli mi?

Mobil işletim sistemleri içerisinde Android açık ara ilk sırayı almış durumda. Gartner raporuna göre Android şuan pazarın %52'sine sahip. 2009'un son çeyreğinde piyasanın yaklaşık %50'sine sahip olan Symbian ise şuan %20'nin altında. Apple'ın mobil işletim sistemi IOS ise son iki yıldır %18 civarlarında seyir izliyor.

Akıllı telefonlar için durum böyleyken aynı durumu tablet pazarı içinde söylemek mümkün mü? 2011 yılının son çeyreği ile birlikte tablet pazarında iPad'ın hakimiyeti devam etmekte. Samsung'un Galaxy serisi tabletleri sayesinde Android modelleri de hareketli bir dönem geçirdi. Android tabletler 2011 yılının son çeyreğinde tüm dünyada satışların %28'sine yakınını elinde bulunduruyor. Geçen yılın aynı dönemine göre tablet satışlarında %2,5'lik bir artış var. Samsung'un Galaxy tabletleri ise %9 ile Android işletim sistemli modellerde ilk sırada. iPad pazarın en büyük hakimi olmasına rağmen pazar pauı geçen yıla göre %96'dan %67'ye gerilemiş durumda. Bu durum iPad'lerin 2012 yılında düşüşünün devam edeceğini Android işletim sistemli tabletlerin ise yükselişe devam edeceğini belirtiyor. Özellikle Ice Cream Sandwich sürümünün tabletlerde yaygınlaşması bu artışı tetikleyecek.

Amazon'un Kindle Fire tabletleri Android'in pazar payını artırmasında önemli bir yere sahip. Özelliklede yazılım geliştiriciler Android tabletler için bir çok uygulama geliştiriyor ve bunu Android Market ve Amazon Appstore üzerinde piyasaya sürüyor. Tablet üreticilerin coğu Google'ı "Kahraman" olarak görmesi Android destekli tablet üretimini teşvik ediyor. Ayrıca Google'ın Motorola'yı satın alması 2012 yılında piyasaya çok güçlü Android işletim sistemli akıllı telefon ve tabletin çıkacağını gösteriyor.

Kurumsal pazarda iPad'lar şuan %90'a yakın bir pay ile açık ara önde. Android ise kurumsal anlamda şu an ölü. Apple bu alanda çok önemli yere sahip olsada 2012 yılında Android ve Windows 8 işletim sistemli tabletlerin pazara hızlı bir giriş yapacak. Samsung şuan tüketici alanının ana Android satıcısı gibi görünüyor. Motorola ve HTC ise Samsung'u takip ediyor. Özellikle Motorola'nın önümüzdeki yıldan itibaren Samsung'un pastasının büyük kısmını alması görünen bir gerçek. Google'ın yazılım alanında çok başarılı olması ve neredeyse tekel olması gelecekte tablet ve akıllı telefon pazarında da tekel olacakmı sousunu akıllara getiriyor.      

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi