Tablet ne zaman alınmalı?

Tablet ne zaman alınmalı?
Eğer bir tableti sadece eğlence amaçlı ve internet ihtiyaçlarınızı görebilecek bir cihaz olarak kullanacaksanız herhangi bir tablet seçmeniz yeterli

Apple ın devrim niteliğindeki iPhone ilk çıkardığı zamanları bir düşünün. O zamanlar kimsenin hayal bile edemediğini Apple çıktı yaptı ve başardı. Sonra aradan yıllar geçti ben iPad yapıcam dedi ve onu da yaptı ve başardı.

Bizim burda cevabını arayacağımız soru bir tablet nedir, nasıl kullanılırdan ziyade tablet almak için doğru zaman mı değil mi ? Çünkü tahmin etmek zor olmayan bir gerçek artık akıllı telefonlar gibi tabletlerde kendilerine ciddi bir pazar elde edecekler.

Öncelikle bir tablet den ne beklediğimiz çok önemli ve ona ne zamanlarda ihtiyacımız var bunu iyi tespit etmemiz gerek. Yoksa verdiğimiz onca para sadece kenarda duran ya da bir eğlence aletinden öteye gidemez.

Öncelikle şunu belirtmekte fayda var ki; şu anda tablet piyasasında Apple ın borusu ötmekte. Karşısında ne android ne de diğer platformlar ciddi rakipler çıkarabildiler. Bir kaç yıl öncesini hatırlamakta fayda var bunu anlamak için; 2009 yılından önce iPhone karşısında bir çok telefon üreticisi iPhone katili olarak bir çok model çıkardılar fakat hiç biri iPhone karşısında başarıya ulaşamadı. Bunun en temel neden üreticilerin yaklaşımlarındaki yanlışlık idi. Üreticiler sadece cihaz üzerindeki bir iki belirgin özelliği ön plana çıkarmışlardı. Kendine özgü bir tasarımı, güçlü donanımı ve mobil platformu bunlarla tam entegre edememişlerdi.

Google burda akıllı bir hamle ile kendi Nexus modeli telefonunu çıkardı ve bir Android telefonun nasıl olması gerektiğini bence üreticilere öğretmiş oldu. Dikkat edin ilk Nexus telefon çıktıktan sonra Android üreticileri artık ürettikleri cihazlarını herşeyi ile düşünmeye başladılar ve şu anda Android mobil işletim sistemi pastasının dünya çapında %50 sinden fazlasına sahip.

Google Android in tablet versiyonunu çıkardığında donanım üreticileri ipad karşısında etkin tabletler üretmediler ve ipad şu anda açık ara pazar lideri. Google tekrar Nexu One ile yaptığı girişimi tabletler için yaparmı bilinmez ama böyle bir hareketlenmeye Android tarafında tablet pastasından pay almak adına ciddi olarak ihtiyaç var.

Diğer platformlar, Windows, webOS ve Blackberry gibi yine tablet ürünleri ile başarı sağlayamadılar. Windows un 7 ile dokunmatik ekranlara daha iyi destek vermesi de kendine tablet pastasından pay almak için yetmedi. En temel sebebi ise halen Windows 7 nin dokunmatik arayüzünün sorunlu olması ve rakibi karşısındaki özellikle pil ömrü bakımından çok geride kalması. webOS ya da diğer platformların sadece adı duyuldu ama kullanıcılar tarafından benimsenen bir ürün ortalarda pek dolaşmadı.

Fakat bu güne kadar yaşanan gelişmelerden bundan sonrasınında iPad in liderliği ile devam edeceğini söylemek çok zor. Özellikle Android in 4. Versiyonu ile beraber üreticiler yeni ürünlerini duyuracaklarını tahmin etmek zor olmasa gerek ve tabi diğer en önemli oyuncu burda Windows 8 olacaktır.

Microsoft un burdaki stratejisi çok önemli olacaktır. Doğru bir strateji ile tablet pastasının en büyük dilimi kendilerine ait olmasına kimse şaşırmamalı. Bu öngöründe bulunmamın temel nedeni, Microsoft platformu olan Windows için uygulama geliştiren geliştiricilerin sayısı ve geliştirdikleri uygulamaların gücü.

Geleceğe dair şöyle bir öngörüde bulunursak; Microsoft tablet platformu için Metro arayüzüne sahip Windows 8 işletim sistemini seçer ve bir anda PC lerimizde kullandığımız uygulamaları etkin bir biçimde tabletlerimizde de kullanmaya başlarız. Ne dersiniz bu sizce de bir PC kullanıcısının arzu edeceği bir şey olmaz mı ?

Bu öngörü de bulunmamın nedenleri ise;

Microsoft, Windows 8 işletim sisteminin ARM tabanlı işlemciler ile sorunsuz çalışabileceğini duyurması.

Öncelikle Zune sonrasında ise Windows Phone 7 de kullanılan Metro kullanıcı arayüzünün kullanıcılar tarafından çok beğenilip Windows 8 de de varsayılan olarak gelmesi.

Windows 7 de bulunan dokunmatik kullanıcı deneyiminin Windows 8 ile tam olarak bu deneyimi kullanıcılara yaşacağının sözünün Microsoft tarafından verilmesi

Ve tabi Windows platformunda bulunan sayısız uygulamalar.

                Şimdi, eğer bir tableti sadece eğlence amaçlı ve internet ihtiyaçlarınızı görebilecek bir cihaz olarak kullanacaksanız herhangi bir tablet seçmeni yeterli, burda dikkat edeceğiniz tablet üzerine yükleyebileceğiniz uygulamanın sayısı ki burda Apple ın bariz üstünlüğü bulunmakta. Eğer tablet iş hayatınızda, eğlence aracı olarak ve internet ihtiyaçlarınızın tamamını giderecek bir cihaz olarak istiyorsanız size tavsiyemiz, Android 4.0 işletim sistemli modellerin çıkmasını beklemek ve tabi unutmadan Microsoft un tablet stratejisinin tam olarak netliğe kavuşmasını bekleminiz öneririm. Çünkü bana göre bu pazarda Microsoft atacağı adımlarla kilit konumda bulunmaktadır.

                En iyi satın alma tarihi olarak da 2012 nin 3. Çeyreği olduğunu düşünüyorum. Teknoloji severlerin bir tablet almadan yapamayacakları zamanlara gelmek üzereyiz.

                Kimbilir belkide telefonumuz, tabletlerimiz ve bulut bilişimin olduğu bir dünyaya doğru gidiyoruz.

Güncelleme:

- Google Mayıs,Haziran gibi ilk tabletini çıkaracağını açıkladı. Nexus One'da olduğu gibi android tabletler arasında bir devrim olurmu şimdiden bir şey söylemek çok zor çünkü karşısında android kullanan gerçekten iyi tabletler var. Mesela Asus Transforms TF201.

16.04.2014 Güncellemesi

- Makalenin üzerinden yaklaşık 2,5 yıl geçmesine rağmen öngörülerimizde isabetli olduğumuzu görebildik. Windows 8 kullanıcılar tarafında pek tutulmasada Microsoft'un sonrasında Windows 8 işletim sistemine yaptığı güncelleme ile yaygınlık olarak biraz daha ileriye taşıyabildi platformu.

Nisan 2014 itibariyle Windows XP desteği tüm dünya da hala en çok kullanılan işletim sistemleri arasında yerini korumakta. Tabi bu durum Microsoft açısından çok iyi değil. Yeni platformun pazardaki payının düşük olması hem kendi servislerinin yaygınlığı hem de güvenlik açıklarından dolayı pek iyi sonuçlar vermeyecektir.

Android şu anda tüm dünya tablet pazarının büyük çoğunluğuna artık hakim durumda. Hem seçenekler ile piyasada bulunan Android tabletler oldukça popülerler. Akıllı telefon tarafında olduğu gibi tablet tarafında da Samsung android işletim sistemli cihazlar arasında başı çekmekte. Tabi Google'ın nexus serisi tabletlerini de unutmamak gerekiyor.

Bu güncellemedeki son söz olarak, tablet alacaksanız ihtiyaçlarınızı çok iyi şekilde analiz etmenizi tavsiye ederim. İş ya da eğlence odaklı olarak mutlaka tabletleri kategorize ederek düşünmelisiniz. En iyi tercih sizin ihyayaçlarınıza göre şekillenecektir.

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi