Tablet alırken bunlara dikkat!

Tablet alırken bunlara dikkat!
Hangi tableti alacağınıza karar verirken nelere dikkat etmelisiniz?

Tablet satın almayı düşünüyorsanız, pişman olmamak için bazı kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor. Size vereceğimiz bilgiler sayesinde kendinize en doğru tableti seçeceksiniz.

 

Günümüzdeki tabletlerin nitelikleri arasında marka ve modelin yanı sıra işletim sistemi de oldukça önem kazandı. İşletim sistemi olarak öne çıkan tabletler, iOS(iPad) ve Android olarak ikiye ayrılmış durumda. Ancak son zamanlarda Windows 8'li tabletlerde piyasaya girmiş durumda.

 

Şimdi tablet satın alırken dikkat etmemiz gereken bazı özellikleri inceleyelim.

 

İŞLETİM SİSTEMİ

Alacağınız tabletteki işletim sistemi oldukça önemli. Şu anda populer olan işletim sistemi açık ara farkla iPad ve iPhone'da kullanılan iOS'dir. Geçtiğimiz yıl Microsoft büyük yeniliklerle karşımıza geldi. Bu yeniliklerden biride Windows 8 İşletim sistemine sahip olan Surface'ti. Windows 8 İşletim sistemine sahip tabletlerde normal bilgisayarlarda çalıştırdığımız tüm programları ekrana daha az dokunarak kullanabilirsiniz. Gözlemlediğimiz üzere şu anda en iyi işletim sistemi olarak Windows 8'i gösterebiliriz.

 

EKRAN ÖZELLİKLERİ

Ekran boyutu tablet satın almada dikkat edeceğiniz en önemli özelliklerden biridir. Tablet boyutu kullanım amacına göre kişiselleştirilebilir.

 

Tablet bilgisayarın ekranına hükmetmek oldukça önemlidir. Bu nedenle sizlere 9.7 inç ekrana sahip yeni iPad'i önerebiliriz. Bunun yanında daha küçük ekran isteyenlere GALAXY Tab 7.0 ile BlackBerry PlayBook'u örnek gösterebiliriz.

 

DEPOLAMA VE HAFIZA ARTTIRILABİLİRLİĞİ

Hafıza kullanımı tabletinizi kullanım amacına bağlıdır. 16 GB’lık alan, fazla sayıda müzik ve fotoğraf depolamanız için yeterli gelebilir ama büyük uygulamalar ve yüksek çözünürlüklü videolar daha fazla yere ihtiyaç duyar. Fazla müzik ve resim depolamayacaksınız düşük kapasiteli  bir ürün sizin için yeterli olacaktır.

 

Apple ürünleri bellek kartını desteklemiyor, ancak diğer firmaların ürettiği tabletlerin çoğu microSD/microSDHC girişlerine sahip. Böylece tabletinin kapasitesini kolaylıkla artırabilirsiniz.

 

3G DESTEĞİ

Tabletlerin hepsi Wi-Fi teknolojisini destekliyor. Ancak birçok tablet iki versiyonla piyasaya çıkıyor. Birinde sadece Wi-Fi bağlantısına izin verirken diğerinde 3G’yi de destekliyor. Böylece SIM kart takarak hareket halindeyken de internete bağlı kalabiliyorsunuz. 3G'ye sahip versiyonların  fiyatları diğerlerine göre daha pahalı ve hat aboneliği almanız gerekiyor.

 

UYGULAMA UYUMLULUĞU

Tabletleri satın alırken kesinlikle uygulama uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Mesela genellikle küçük ekrana ve düşük çözünürlüğe sahip dokunmatik panelli tabletlerde birçok uygulama çalışamazken, tableti satına almadan önce test aşamasında uygulama mağazasını dolaşmanızı öneririz.

 

AĞIRLIK

Tabletinizin ince ve hafif olması da onu rahat kullanmanız adına büyük önem taşırken, kesinlikle bu detayı da gözden geçirmemelisiniz. Metal kasalar genellikle ekstra ağırlık eklese de kaliteli görünüm kazandırmaları tercih sebebi olabiliyor.

 

KAMERA

Tabletler genellikle ön ve arka taraflarında iki adet kamera ile donatılmış olarak geliyorlar. Ön yüzdeki kamera görüntülü görüşmeler için gerekli. Arka taraftaki kamera ise fotoğraf ve videolar çekmek için.

 

FİYAT

Sizlere buraya kadar yaptığımız öneriler ürünlerin yazılım ve donanımlarına yönelikti. Fakat tüketicilerin en önemli kriterlerinden biride fiyat. Her üründe belli malzeme ve üretim şartları var. İçindeki uygulamaları bile sanki ekstra özellikmiş gibi sunan, şarj cihazını dahi sanki bir hediyeymiş gibi anlatan reklamlara dikkat etmelisiniz .Fiyat aralığını tabiki aşağıda tutmalısınız ama ucuz fiyata  bir ay kullanıp atacağınız ürünler almak yerine önemli markalardan şaşmamanız gerektiğini de söylemeliyiz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi