Suriyeli Blog yazarı Razan Ghazzawi tutuklandı

Suriyeli Blog yazarı Razan Ghazzawi tutuklandı
Aktivist yazar Suriye-Ürdün sınırında yakalandı.

Suriye Basın ve İfade Özgürlüğü Merkezinin (SCM) verdiği habere göre aktivist blog yazarı Razan Ghazzawi Suriye-Ürdün sınırında tutuklandı. Amerika doğumlu Razan Ghazzawi Amman'da düzenleyeceği konferansa giderken polisler tarafından tutuklandı. Konferans Arap Coğrafyasında basın ve ifade özgürlüğünü konu alıyordu.

Sosyal medyada bulunduğu coğrafyada kendi adını kullanarak yazı yazan az sayıdaki blog yazarlarından biridir Razan Ghazzawi. Tutuklanmadan önceki yazdığı son yazıda daha önce tutuklanıp serbest bırakılan bir başka yazar, Hussein Ghrer'in serbest bırakıldığını duyurmuştu. Razan aynı zamanda SCM'de medya görevlisi olarak çalışmaktaydı.

Şimdiden bir Facebook sayfası kuruldu ve şimdiye kadar 3300 beğeni aldı. Sayfanın  kurulma amacı yazarın serbest bırakılmasını sağlamak. Diktatör rejimlerde blog yazarlarının tutuklanması alışmadık bir durum değil. Daha önce Mısır, Fas ve Sudi Arabistan'da bu tür olaylar yaşandı. Temmuz ayında Suriye'li Anas Maarawi yakalanmış ve ikş ay sonra serbest bırakılmıştı. Facebook ve Twitter gibi sosyal medyalarda yazılanları inceleycek olursak yıl bitmeden daha fazla tutuklamanın olabileceğini tahmin edebiliriz.

Razan Ghazzawi için bir şey yapmak isterseniz linkte bir liste var bunu uygulayabilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi