Süper bilgisayar hizmete girdi

Süper bilgisayar hizmete girdi
Dünyanın en gelişmiş bilgisayarlarından olan Titan, bilimsel araştırmalar için kullanılacak.

Dünyanın en gelişmiş iki süper bilgisayarından biri olan Titan, bilimsel araştırmalar için hizmete girdi. Titan, iklim değişikliğinden, biyo-yakıtlara kadar sayısız alandaki araştırmalar için kullanılacak.

 

 

Amerika Birleşik Devletleri Enerji Bakanlığı, dünyanın en gelişmiş bilgisayarlarından biri kabul edilen Titan'ı, bilimsel çalışmalar için kullanmaya başladı. Üstün grafik işlemci birimleri kullanan Titan, saniyede 20 trilyon hesaplama yapabiliyor.

 

 

Amerikalı uzmanlar, Titan'ın bir çok alandaki bilimsel çalışmalarda kullanılmasını öngörüyor.

 

 

Bu alanlar arasında iklim değişikliğinin ölçümleri, alternatif yakıtların geliştirilmesi, nükleer enerji gibi birçok başlık yer alıyor.

 

 

Uzmanlar, Titan'ın, Çin ve Japonya'da bulunan süper bilgisayarlardan daha güçlü olduğuna inanıyor.

 

 

Titan'ın ayrıca, dünyanın bir numaralı bilgisayarı olarak kabul edilen Amerika Birleşik Devletleri'ndeki Lawrence Livermore Ulusal Laboratuvarında bulunan Sequoia'yı da geçebileceği öne sürülüyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi