Su Hatırlatıcı Uygulama: Aqualert

Su Hatırlatıcı Uygulama: Aqualert

Su tüm yaşamın temeli ve insan yapısının %70'idir. İnsanın vücudunda bu kadar çok bulunup da bu kadar ihtiyacımız olan başka bir şey yok. Kötü haberse; çoğumuz bunun farkında değil.

Vücudumuz bir şekilde çeşitli yiyecek ve içeceklerden su ihtiyacını gideriyor olsa da gerçekte su dışında yediğimiz ya da içtiğimiz hiçbir şey aslında su değil. Vücudumuz ise yaşam fonksiyonlarını devame ettirebilmek için bulabildiği suyu kullanır, eğer dış kaynaklı su bulamazsa vücuttaki suyu kullanır. Bu da uzun vadede hastalıklara, bölgesel kas ve kemik ağrılarına sebep olabilir.

Elbette ki su içme alışkanlığımızın olmaması su ihtiyacını farklı yollarla giderdiğimiz için içme ihtiyacı hissetmememizden kaynaklanıyor. Fakat bu alışkanlığı teknolojik imkanları ve alışkanlıklarımızı kullanarak edinebiliriz. Telefonumuz, uygulamalarımız, bildirimlerimiz... İşte Aqualert Su Hatırlatıcısı da tam bu işi gören basit, küçük, sade ve güzel bir uygulama.

Uygulama, Esteban Pintos isimli oyun ve sağlık uygulamaları yapan gelişimci tarafından yapıldı ve hem IOS hem de Android'de mevcut. Üstelik bir de Türkçe. Gerçi çok iyi bir Türkçeyle çevrildiği söylenemez. Bilgisayar çevirisi olduğu bariz anlaşılıyor fakat uygulamanın amacında çok fazla dil gereksinimi olmadığı için bir sorun olarak göstermek çok doğru olmaz. Ki bilgisayar çevirisiyle bile gayet anlaşılır olduğunu söyleyebiliriz.

Aqualert'ı açtığınız ilk anda ufak bir tanıtım ve kullanım talimatıyla karşılıyor sizi. Zaten çok az sayfaya sahip ve kullanımı da oldukça kolay. Yapmanız gereken şey ayarlardan kilonuzu ve aktivite durumunuzu girmek. Uygulama size ortalama bir su ihtiyacı hesabı çıkacak (örn: 2,3 lt) ve siz bu suyu gün içinde sizin belirlediğiniz aralıklarla bildirim geldikçe birer bardak su içerek doldurmaya çalışacaksınız. Her doldurduğunuzda da "İÇ" butonuna tıklayarak hedefi dolduracaksınız.

Bir diğer güzel detay da küçük bardaktan sürahiye kadar ne kadarlık bir ölçekte su içtiğinizi seçebiliyor oluşunuz. Belki aranızda sürahiyle su içen yoktur fakat küçük bardak, kupa, pet şişe arasında seçim yapabilmek daha doğru bir hesap yapabilme avantajı sunuyor.

Diğer ekranlar ise istatistik ve hedef ekranları. İstatistik ekranında günlük ne kadar içtiğiniz, hangi günler hedefi tutturup hangi günler tutturamadığınız yer alıyor. Hedef ekranındaysa suyu düzenli içiyor olmanın kaç günde neye faydalı olacağını gösteriyor.

Peki neden suyu düzenli ve çoğumuza göre günlük olarak bu kadar çok içmeliyiz? Suyun vücudumuza faydası nedir? Su neden önemlidir? Bunlara bir kaç maddeyle de değinmiş olalım.

  • Vücut hücrelerinde oksijen ve besin öğelerini taşır.

  • Zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

  • Vücut organların nemlenmesini sağlar.

  • Kan, mide sıvısı, tükürük, fetusun gelişmesini sağlayan amniyotik sıvı, idrar gibi vücut sıvılarının büyük kısmı sudan oluşur.

  • Dışkının yumuşamasını sağlayarak, kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.

  • Eklemlere destek sağlayıp, vücuttaki organların ve dokuların korunmasını sağlar.

  • Vücut sıcaklığını 37º C’de tutar. Özellikle fiziksel aktivite sonrasında yükselen vücut sıcaklığını terleme yoluyla dışarı atan su, vücut ısısının 37º C’ye inmesini sağlar.

Sağlıktan, estetiğe kadar etkisi olan, aslında yaşamanızı sağlayan su aslında vücudunuzun güç kaynağı. Vücudunzu şarj etmeyi ihmal etmeyin.

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi