Sony'den yılın ilk çeyreğinde 312 milyon dolar zarar

Sony'den yılın ilk çeyreğinde 312 milyon dolar zarar
Yeniden yapılanma sürecinde yaşanan sancılı günleri geride bırakmayı isteyen Japon elektronik devi Sony, 2012 mali yılı ilk çeyreğinde de umduğunu bulamadı.

Sony 2012 yılının ilk çeyreği mali sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Kendisini geçiş sürecinde olarak tanımlayan ve yeniden yapılandırma faaliyetlerine ağırlık verdiğini vurgulayan firmanın zararı 312 milyon dolar olarak açıklandı. Firmanın yılın ilk çeyreğindeki tüm ürün satışlarından elde ettiği satış rakamı ise 19.2 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 

Şirketin satışlarında bir yıl önceye göre yaşanan %1.4′lük artışta Sony Mobile’ın tamamen şirkete geçmesinin önemli bir rol oynadığı vurgulandı. Yeniden yapılandırma sürecinde kullanılan 143 milyon dolar ise operasyonel gelirin 270 milyon dolardan 79 milyon dolara gelmesine sebep oldu. Yen’in aşırı değer kazanması ve Avrupa’daki belirsizlik şirketin yıl sonuna ilişkin öngörülerinde revizyona gitmesine neden oldu ve şirket yıl sonu kar beklentisini 2.29 milyar dolardan 1.66 milyar dolara çekti.

 

Bu arada firmanın kar elde etmeyi başardığı alanlar da yok değil. Firmanın görüntüleme ve müzik sektörü ürünlerinde konsolide tablolarda kar gözükürken, mobil cihazlar, ev elektroniği bölümlerinde ise gelir tablosunun dibinde zarar görünmekte. Özellikle de oyun departmanındaki zarar oransal büyüklüğü ile dikkat çekici. Bu kategoride Sony ürünleri geçen sene aynı döneme göre %14.5'lik bir kayıba uğramış durumdalar. Görüntüleme segmentinde yer alan kamera ürünleri ise Sony'nin zararını adeta frenleyici bir rol oynamışlar. Sony'nin bu segment ürünleri üzerinde elde ettiği kar rakamı 160 milyon dolar.

 

Yeniden yapılanma sürecinde olan şirketin, hisse sahipleri bir süre daha sabırlı olmaları gerekecek.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi