Sony Xperia Z!

Sony Xperia Z!
Sony Xperia Z hakkında herşey!

Sony Xperia Z, 1,920 x 1.080 piksel çözünürlüklü 5 inç LCD ekrana sahip. Ekranın üzerinde, toz ve suya karşı dayanıklı koruyucu cam bulunuyor. Telefonda iyi çalışan Wi-Fi bağlantı özelliği mevcut.

 

Sony işlemci olarak Qualcomm'un ürettiği dört çekirdekli S4 Pro'yu tercih etmiş. Android 4.1.2 işletim sistemi ve Sony arabirime sahip telefonun pili 2.300 mAh güç sağlıyor.

 

Tasarım

Xperia Z'nin kasası, çok sağlam olduğu iddia edilen mineral camla kaplı. Kasanın kenarlarında ve hafifçe yuvarlak köşelerinde, camı darbelere karşı koruyan kauçuk kaplama bulunuyor. Piyasada pek çok "güzel" akıllı telefon bulunuyor ama Xperia Z kesinlikle gördüğümüz telefonlar içinde en güzeli. Ancak ne yazık ki telefonun arka kapağı çok çabuk lekeleniyor.

 

Oldukça büyük bir ekrana sahip olmasına rağmen çok dar bir çerçeveye sahip olduğundan, benzer telefonlara kıyasla elde tutmak daha rahat. Kasanın kusursuz tasarımı, bunu mümkün kılan özelliklerin başında geliyor.

 

Kamera ve ekran

Xperia Z'nin 13 megapiksel çözünürlüklü kamerasının, dakikada 1.000 kare fotoğraf çekecek kadar hızlı olduğu söyleniyor: Biz şimdilik 869 tane çekebildik. Tabii ki bu sayı bile, kameranın hızını anlamamız açısından oldukça yeterli.

 

Telefonun kamera uygulamasında sayısız çekim seçeneği bulunuyor. Fotoğraf kalitesi hakkındaki ilk izlenimimiz çok iyi oldukları yönünde ama ayrıntılı sonuçlara çok yönlü bir test yaptıktan ulaşabileceğiz.

 

Xperia Z'nin Full HD çözünürlüklü ekranı gerçekten çok etkileyici: Ekran parlak, renkler iyi ve görüntü çok net. Özellikle beyaz rengin temsili bizi çok etkiledi.

 

İşlemci gücü

Xperia Z'nin sistem özellikleri hakkındaki ilk resmi bilgiler duyurulmaya başlandığında şunu merak etmiştik: Telefonun dört çekirdekli işlemcisi Full HD çözünürlüğün altından kalkabilecek mi? Cevap: Evet. Her ne kadar telefonun kamera uygulaması biraz yavaş açılsa da işletim sistemi son derece akıcı çalışıyor. Elbette gündelik kullanımda nasıl performans sergilediğini ayrıntılı bir şekilde test edeceğiz.

 

Sony'nin yeni arabiriminin de gayet iyi iş çıkardığını eklememiz gerekiyor. Arabirim tasarımı, örneğin kilit ekranı, telefonun genel tasarımıyla gayet uyumlu. Ekrana uzun süre basınca alt kısımda, tüm ugulamaların, widgetların ve temaların kısa yollarının bulunduğu bir çubuk beliriyor. İstenen uygulamayı açmak için uygulamanın sembolünü tutup ana ekrana sürüklemek yeterli.

 

Sony Xperia Z'den edindiğimiz ilk izlenim, kesinlikle gördüğümüz en iyi akıllı telefonlardan birisi olduğu yönünde. Ama kesin bir yargıya varmadan önce telefonun pil kullanımı ve performansını detaylı bir şekilde inceleyeceğimiz testimizi beklemek daha doğru.

 

Teknik özellikler

Boyutlar: 139 x 71 x 7,9 milimetre

Ağırlık: 146 gram

Ekran: 5 inç Full HD (1.920 x 1.080 piksel) LCD, Mobile Bravia Engine 2

Bağlantı: GSM Quad-band, HSPA+

Arabirimler: Bluetooth 4.0, NFC, Wi-Fi, microUSB HDMI (mhl)

İşletim sistemi: Sony arabirimli Android 4.1

İşlemci: 1,5 GHz Qualcomm dört çekirdekli Snapdragon S4 işlemci

Hafıza: 16 GB dâhili, 12 GB kullanılabilir, microSD kartla 64 GB'a kadar çıkartılabilir

RAM:2 GB

Kamera: 13 megapiksel HDR fotoğraf/video, Full HD video

Medya oynatıcısı:Var, video ve Walkman oynatıcı

GPS: Var, A-GPS

Pil: 2.300 mAh

Renkler: Siyah, beyaz ve mor

Piyasaya çıkış tarihi: 2013'ün ilk çeyreği

Tahmini piyasaya çıkış fiyatı: 649 avro

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi