Sony su geçirmeyen Xperia Z'yi tanıttı

Sony su geçirmeyen Xperia Z'yi tanıttı
Sony ‘Yuga’ kod adlı Xperia Z telefonu, ABD’de düzenlenen Tüketici Elektronikleri Fuarı (CES) 2013’te görücüye çıktı.

Xperia serisinin en yeni modeli olan Xperia Z, üzerine bir şişe su boşaltarak ‘yıkayabileceğiniz’ bir telefon. Ancak tek özelliği tabii ki bununla sınırlı değil.

 

Xperia Z, dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 işlemcisine ve 1.5 GHz işlemci hızına sahip. 10.7 cm (5 inç) ekran genişliğine sahip olan telefonun ekran çözünürlüğü ise 1080 p. Cihaz, üstün görüntü kalitesi sunan ‘Reality Display’ teknolojisine de sahip. 7.9 milimetre kalınlığındaki telefonun su geçirmeyen ve darbelere dayanıklı olan zırhı, iki sert cam tabakadan oluşuyor. 

 

Xperia Z, 13 megapiksellik kamerasının yanı sıra ışık sensörüne sahip. Bu sayede loş ışıklı ortamlarda da HDR (Yüksek Dinamik Alan Görüntüleme) özelliğini kullanarak kaliteli fotoğraf ve video çekim özelliği sunuyor.

 

CES 2013’te siyah ve beyaz kasa ile tanıtılan Xperia Z’nin, birçok farklı renkle piyasaya sürülmesi bekleniyor. 3 ve 4G’yi desteklemesi beklenen telefon aynı zamanda HSPA+ (Yüksek Hızlı Paket Erişimi) bağlantısına sahip. Xperia Z, 2.700 mAh gücünde batarya kullanıyor ve bu batarya değiştirilemiyor. Telefon, dahili belleğin artırılması için microSD kart girişi de bulunduruyor.

 

Xperia Z, Android 4.1 (Jöleli Fasulye) işletim sistemiyle çalışıyor. 4.2 güncellemesinin cihazın güncellemelerinde sunulup sunulmayacağı şu an kesin değil.

 

Xperia serisiyle 2012’de başarı elde eden ve pahalı markalara kıyasla iyi bir alternatif sunan Sony, 2013’ü Xperia Z ile açarak yeni yıla iddialı bir giriş yaptı. Xperia Z’nin, ilk çeyrek içinde piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi