Sony, PS Vita'dan çok şey bekliyor.

Sony, PS Vita'dan çok şey bekliyor.
Satışa yeni sunulan PS Vita için Sony tarafında beklenti büyük.

2012 Mart ayına kadar 2.9 milyar dolar zarara açıklayan Sony, PS Vita'nın 12.4 milyon adetlik 2012 satışına ulaşacağını düşünmekte. PS Vita konsol satışından hedeflenen gelir 2.2 milyar dolar.

Stratejitler 2012 boyunca ürün fiyatında %30 civarında bir düşüş görüleceğini ön görmekte. Sony'nin tek beklentisi maddi değil PS Vita burada Sony platformları için öncü birlik görevini üstlenecek. Kabaca Amerika Xbox, Avrupa PS ve Uzak Doğu Nintendo taraftarı diyebiliriz. Vita'nın üstleneceği görev hem evinde hem de evinden çok uzaklarda PS ekosistemini yaymak.

Çıkışının ilk haftasında 300000'den fazla satılan Vita'nın alması gereken çok yol var gibi görünüyor. Ürünü uzun zamandır bekleyenlerin alış verişinden sonra Japonya pazarında haftalık ortalama 20000 konsol satıldığını daha önceki verilere bakarak söyleyebiliriz. Ancak Vita'nın son hafta satışı 14000 civarlarında olması fiyat revizesinin erken gelmesine sebep olabilir.

Öte yandan tablet ve akıllı telefonlarda oyun deneyimi yaygınlaşırken Sony'nin bu derece yüksek sınıf ve fiyatta bir konsolu piyasa sürmesi de başka bir çelişki ancak Sony, Vita ile başarı yakalarsa (mobil platforma rağmen) bu konuda ciddi yatırımlar yapması gerekir. Zira Android ve IOS gibi çok kanaldan beslenen platformlara karşı tek başına yatırımda yarışmak yorucu olabilir.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi