Snapdragon işlemcili Windows 8

Snapdragon işlemcili Windows 8
ARM tabanlı işlemciler artık Windows 8 ile masaüstü bilgisayarlara geliyor.

Microsoft çıkardığı Windows işletim sistemlerinde şu ana kadar hep x86 tabanlı işlemciler üzerinde çalışacak şekilde kodlamıştır. Bu artık Windows 8 ile değişek gibi duruyor.

Qualcomm CEO Paul Jacobs, önümüzdeki yıl bu zamanlarda ilk ARM tabanlı işlemci olan Snapdragon tabanlı Windows 8 PC lerin piyasada olacağını duyurdu. 

Bu haber şundan önemli; bildiğiniz gibi ARM tabanlı işlemciler bugüne kadar sadece mobil cihazlarda kullanılmıştır. Sebebi ise hem intel hem de AMD tarafından mobil cihazların gereksinimi olan uzun pil ömrünü sağlayabilecek bir işlemci üretilememesi. ARM tabanlı bir işlemcinin Windows işletim sistemini çalıştırabilmesi demek, Microsoft un Windows 8 ile özellikle tablet pazarına büyük önem verdiğini gösterir. Apple şu anda tablet pazarında rakipsiz olarak görünsede, Microsoft tablet pazarında Apple ın karşısında Google daha ciddi bir rakip. Ve Google ın Android ile kazandığı akıllı telefonlar üzerindeki başarısı, Microsoft un tablet pazarında Windows 8 ile kazanabilme potansiyeli var. Tabi eğer burda Microsoft Windows 8 i tam dokunmatik deneyimine kavuşturabilirse.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi