Siri, yeterince iyi çalışmıyor.

Siri, yeterince iyi çalışmıyor.
Apple'ın iPhone 4S'e özel ses tanıma teknolojisi yeterince iyi çalışmıyor.

The Washington Post'da yayınlanan rapora göre Apple'ın büyük reklam kapmayansı ile duyurduğu ve sadece iPhone 4S'e özel olacağını duyurduğu Siri, ses tanıma teknolojisi, beklendiği kadar iyi çalışmıyor. 

1600 genel arama sonuçlarına göre; Siri sesli sokak ortamında %62 gibi bir doğrulukla çalışabilmekte, sessiz ortamlarda sise bu oran %68 çıkmakta. iPhone 4S'in satış rakamlarına en büyük katkıyı sağlayan ses tanıma teknolojisi olan Siri bu denli düşük yüzdeler ile çalışması elbette kullanıcılar tarafından hoş karşılanmıyor. Hatta önceki versiyon olan iPhone 4 de bile çalışmayacağını açıkladı.

Tabi bu teknolojinin daha yeni olması ve bundan sonra da geliştirileceğini düşünürsek arama sonuçlarına doğru cevap verme yüzde oranları zaman içerisinde artacaktır. Üstelik Apple iOS 6 'da da Siri'nin daha da geliştirileceğini duyurdu. Spor sonuçları ve sinema arama sonuçları öncelikle Siri kullanılarak ulaşılabilecek. 

Gelecek arama motoru teknolojisinin ses ile aramada olduğunu göz önünde bulundurursak bu teknolojinin gelecekte hayatımızda etkin bir yer alacağını ön görebiliriz. Google tarafındanda yıllardır ses tanıma teknolojisi üzerinde çalıştığın hatırlatmakta fayda var. Siri şu anda Türkçe konuşmaları anlayamamasına rağmen Google'ın ses tanıma teknolojisi Türkçe dahil bir çok dilde rahatlıkla kullanılabiliyor.

Kaynak : The Washington Post

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi