Servetinde 3 ayda 9 milyar dolar azalma yaşandı

Servetinde 3 ayda 9 milyar dolar azalma yaşandı
ABD’li sosyal paylaşım sitesi Facebook’un 18 Mayıs’taki halka arzından beri hisselerinde devam eden düşüş, kurucusu Mark Zuckerberg’i isyan ettirdi.

38 dolardan halka arz edilen ve 3 ayda hisse fiyatı yaklaşık yüzde 50 düşerek 19.20 dolar civarına gerileyen Facebook’taki düşüş engellenemiyor. Şirketin yeni gelir kaynakları yaratacağına karşı duyulan şüphe sürüyor. Halka arz öncesi hisse senedi alan yatırımcılar için uygulanan al-sat yasağının da ortadan kalkmasıyla, 271 milyon hisse senedi daha işlem yapılabilir hale geldi ve son iki gündeki düşüş yüzde 7’yi buldu.

 

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Mark Zuckerberg bu ay çalışanların moralini düzeltmek için düzenlediği bir toplantıda yatırımcıların Facebook hisselerini satmasını görmekten “acı duyduğunu” söyledi. Facebook’un halka arz edildiği 18 Mayıs’ta 100 milyar dolar olan değeri 48 milyar dolara kadar geriledi. Halka arz sırasında elindeki hisselerin değeri 19.1 milyar dolar olan Mark Zuckerberg ise 3 ayda yaklaşık 9 milyar dolar kaybetti.

 

Zuckerberg’in elindeki hisselerin değeri yaklaşık 10.2 milyar dolara indi. Facebook Etkisi adlı kitabın yazarı David Kirkpatrick ABD’li Bloomberg Haber Ajansı’na, “Piyasa Facebook’un geleceği konusunda ikna olmadı” dedi. Ekim ayında bir al-sat yasağının daha kalkacağı ve hisselerde yeni dalgalanmalar olabileceği belirtiliyor.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi