Samsung'dan rekor kâr!

Samsung'dan rekor kâr!
Samsung, Galaxy serisi akıllı telefonlarının satışları sayesinde Eylül öncesindeki üç ayda rekor miktarda kâr ettiğini açıkladı.

Güney Koreli şirket, 8,1 trilyon dolarlık kâr tahmini açıkladı. Tahminlerin uzmanların beklentilerinin üstünde çıkması, Samsung'un hisselerinin %1,5 oranında değer kazanmasını sağladı. Buna açıklamaya rağmen şirketin Apple'la devam eden yasal çatışmaları, gelecek performansı konusunda soru işaretleri doğuruyor.

 

 

Ekran, yarı iletken ve televizyon da üreten Samsung'un ana kârı akıllı telefonlardan gelmekte. Uzmanlar, fazla değişim göstermeyen sektörlere oranla akıllı telefon piyasasında yaşanan gelişmelerin bu rekor kârın nedeni olduğuna inanıyor.

 

 

NH Investment & Securities Yatırım Şirketi'nden Lee Sun-Tae, "Galaxy S3 telefonu ve yüksek kalite televizyonların satışlarının beklenenden fazla olması, üçüncü çeyrekte görünen büyük kârı beraberinde getirdi." dedi.

 

 

Samsung'un Galaxy serisi akıllı telefonlarının Apple'ın iPhone telefonlarına doğrudan rakip olması, iki firmanın bazı ülkelerde yasal çatışmalara girmesine neden oldu. Uzmanlar, Amerika Birleşik Devletleri'nin Kaliforniya eyaletinde bir mahkemenin Apple lehine karar vermesinin, Samsung'un kendini geliştirme çalışmalarına ivme kazandırmış olabileceğine inanıyor. Ağustos ayında karara bağlanan davada, Samsung'un Apple'ın patentlerini ihlal ettiğine karar veren mahkeme, şirketin 1 milyar dolar tazminat ödemesi hükmü verdi.

 

 

KDB Daewoo Securities'den James Song "Samsung'un dördüncü çeyrek kârı Apple ile ilgili davada verilecek muhtemel ceza için ne kadar para kenara koymalarına bağlı olacaktır" dedi.

 

 

Samsung davanın yeniden görüşülmesi talebinde bulundu.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi