Samsung'dan 6 bomba birden!

Samsung'dan 6 bomba birden!
Yeni Galaxy S4, Win 8'li cihazlar ve Android'li bir canavar!

Samsung, bu gece Londra'da düzenlediği etkinlikte, farklı sınıflardan pek çok yeni ürününü sahneye çıkarttı.

 

Tanıtılan ilk ürün, ATIV One 5 Style isimli hepsi bir arada bilgisayar oldu. Sadece 4.5 mm kalınlığındaki metal bir çerçeveye sahip olan sistem, Windows 8 işletim sistemi ile geliyor ve doğal olarak, dokunmatik bir ekrana sahip. İlk bakışta, büyük bir tableti andırdığını söylersek çok da yanlış olmaz.

 

Samsung'un ikinci bombası ise, ATIV Book 9 Plus isimli ultrabook'tu. Series 9 ultrabook'ların devamı olarak ortaya çıkan sistem, şu an için Samsung'un amiral gemisi konumunda. İnce tasarımı ve yüksek çözünürlüklü dokunmatik ekranı, ATIV Book 9 Plus'ın en önemli özellikleri. Bunun yanında Samsung, ATIV Book 9 Lite isimli, özellikleri biraz kırpılmış bir ultrabook modelini de piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

 

Gecenin belki de en etkileyici ürünü, hem Windows 8, hem de Android'i çalıştırabilen ATIV Q tablet-notebook hibritti. 13.3 inç gibi oldukça büyük bir ekrana sahip olan cihaz, 3.200 x 1.800 gibi, muhteşem bir çözünürlüğe sahip.  Cihaz, Samsung'un ünlü stylus'u S-Pen desteğine de sahip. Yapılan açıklamalara göre ATIV Q'nun ekranı, parlak güneş  ışığı altında bile kusursuz bir görünebilirlik sunuyor. Haswell işlemci ile gelen hibrit cihaz, yine açıklamalara göre 9 saatlik bir pil ömrüne sahip.

 

ATIV Tab 3 ve Galaxy NX

Bir diğer Samsung bombası ise ATIV Tab 3 oldu. ATIV markasından da anlayabileceğiniz gibi tablet, Windows 8 işletim sistemi ile geliyor. Intel Atom işlemciye sahip olan tablet, 2 GB RAM ile yüksek performans sunmayı amaçlıyor. Sadece 550 gr. ağırlığındaki ATIV Tab 3, 8.5 saate kadar pil ömrü de sunuyor. Bir de sürpriz: Tabletle birlikte, MS Office Ev ve Öğrenci sürümü, kullanıcılara bedava sunuluyor.

 

Diğer tüm ATIV modellerinin yanında, Android'li bir kamera da tanıtıldı. Daha önce de haberlerimizde yer verdiğimiz Galaxy NX, bu geceki tanıtımda resmileşti. Android 4.2.2 ile gelen aynasız kamera, 20.3 megapiksel çözünürlük sunuyor. 3G ve 4G bağlantı imkanı veren kameranın içerisinde 1.6 Ghz'lik, dört çekirdekli bir işlemci var. 4.8 inç'lik HD SuperClear TFT ekran ise, kameranın göze çarpan önemli yanlarından biri.

 

Gecenin bombası: Galaxy S4 Zoom

Ve gecenin en büyük bombası, kuşkusuz Galaxy S4 Zoom oldu. Uzun zamandır dedikodusu yapılan "telefonlu kamera" Galaxy S4 Zoom, bir telefondan çok bir kamerayı andırıyor. 16 megapiksel çözünürlük sunan cihaz, 1.5 GHz'lik dört çekirdekli işlemci ve 1.5 GB RAM ile geliyor. Bir yüzüne baktığınızda tamamen bir kameraya benzese de, arka kısmı çevirdiğinizde sizi tanıdığınız Galaxy S4 karşılıyor. Android 4.2, 4.3 inç'lik Super AMOLED ekran, NFC, bluetooth, ve 2.330 mAh'lık pil, cihazın dikkat çeken diğer özellikleri.

 

Galaxy S4 Zoom'u elimize alıp deneme fırsatı bulduğumuzu da söyleyelim. Ekranı boyutları açısından standart Galaxy S4'ten küçük ama kalite açısından aynı kaliteyi sunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Ancak tahmin edebileceğiniz gibi, Galaxy S4 Zoom, bir cep telefonuna göre biraz ağır ve tabii ki oldukça kaba görünüyor. Yine de, bu cihazı alacak olanların, bu kaba görünümden etkilenmeyeceği kesin...

 

Samsung'un etkinliğinde, daha önce resmi olarak tanıtılan ve buradaki haberimizde de sizlerle paylaştığımız "dayanıklı" Galaxy S4 Active, ilk kez canlı canlı sahnedeydi. Darbelere ve suya karşı dayanıklı bir telefon olan S4 Active, aynı zamanda eldivenlebile kullanılabilen dokunmatik ekrana sahip. Telefonu elimize alıp denediğimizde, Samsung'un bu konuda haklı olduğunu bizzat görmüş olduk. 

 

Tanıtılan tüm yeni ürünler hakkındaki ayrıntılı detayları, ilerleyen günlerde yine VeTeknoloji.com'da bulabilirsiniz.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi