Samsung’dan 55-inç’lik OLED TV

Samsung’dan 55-inç’lik OLED TV
Samsung, 55-inç boyutunda ve fiyatı 9000$ olan OLED TV ile bu seneye damgasını vuracak.

Samsung, ilk olarak bu yıl Consumer Electronic Show’da gösterime çıkardığı OLED TV’yi sonunda piyasaya çıkarıyor. Ancak, 55-inç’lik, 3D görüntü destekli, ses ve hareket kontrollü, yüz tanıma özelliği ve akıllı TV özelliklerine sahip bu canavar alıcısına pek ucuz gelmeyecek.

Şirket uzun yıllardır OLED(organic light emitting diode), yani organik ışık saçan diyot teknolojiyle uğraşıyor, ancak şimdi her şeyiyle tamam bir TV çıkarabildi. Tahminlere göre en büyük problem olan mavi pixellerin çözülmesi artık tamamlandı ve sonuçta 55- inç’lik müthiş bir model ortaya çıktı.

OLED görüntüler izleyiciye daha iyi kontrast ve daha zengin renkler sunuyor, daha az güç harcama ve incelik sağlıyor. Bunca senedir OLED teknolojisi birkaç küçük monitörden ileri gidememişti. Biraz daha teknoloji, biraz daha fiyat artışı derken OLED için her şey sonunda yoluna girmiş gibi gözüküyor.

Ürün çok yeni ve henüz dünya piyasasına açılmış değil. Kore’de 2012’nin sonuna doğru çıkması bekleniyor. Bahsedilen fiyat ise 9,000$ civarında.

Bu; aynı ekran ölçüsünde, yüksek kaliteli ama daha düşük teknolojili televizyonlardan iki adet almamıza rahat yetecek bir meblağ.

LG de ilk OLED televizyonunu bu yılın sonuna doğru tanıtmayı planlıyor.

Associated Press haberine göre, Samsung TV başkanı Kim Hyunsuk bir basın toplantısında OLED TV teknolojisinin piyasanın genel bir üyesi olması için iki, üç yıl daha geçmesi gerekiyor. Şu anda OLED ekranları daha çok göreceğimiz yer Samsung Galaxy S III gibi ilgi çeken akıllı telefonlar. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi