Samsung kaç tane Akıllı telefon sattı?

Samsung kaç tane Akıllı telefon sattı?
Samsung dünya genelinde kaç tane Smartphone satmıştır?

Herhangi bir akıllı telefon kullanıcısı kimin umrunda diyebilir. Ama teknoloji dünyası mükemmel başarı grafiği çizen işlerin rakamlarını her zaman bilmek ister: En iyi harici disk, en hızlı işlemci, en yeni akıllı telefon, en çekici ekran kimde? Ne yazık ki mobil piyasayı takip edenlere göre, Samsung oyunu kurallarına göre oynamak istemiyor.

Veya IHS iSuppli analisti Wayne Lam’ın belirttiği gibi, Samsung hala GPS’in icadına rağmen elinde bir pusulayla akıllı telefon kullanıcılarını aramaya çalışıyor. Asıl olan bir şey var gerçek sayıyı Samsung yetkilileri hariç kimse bilmiyor.

Analistlerin çoğundan gelen habere göre, Samsung en yoğun satışı bu yılın ilk periyodunda yaptı ve tahminler çıldırtacak şekilde değişim göstermeye başladı. Şu an akıllı telefon marketinde kimin lider olduğunu tahmin etmek içinden çıkılmaz bir durum aldı.

2011 yılının son periyotlarında IHS iSuppli Samsung’un total satışının 32 milyon olduğunu ve Apple’ın 3 milyon gerisinde olduğunu yazmıştı. Şu sıralar analistlerden gelen haberlere göre Samsung 12,5 milyon daha satış yaptı ve 44,5 milyon’un üstüne çıkarak Apple ve Nokia’yı geride bıraktı.

Bu küçük bir uçurum anlamına geliyor. İlk bakışta kolayca anlaşılabilecek bir terminolojiye benzemiyor. Şöyle; Apple, en iyi satış periyodunda 35,1 milyon iPhone sattığını duyurmuştu. Bu açıdan bakıldığında rakamın ve bu markette dönen paranın dudak uçuklatan cinsten olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bu noktada Samsung’dan bir açıklama gelmemesi akıllarda soru işaretleri bıraktı. Cihazlar dağıtım şirketlerine satıldı ancak ne kadarı müşterinin elinde olduğu bilinmiyor. Belki de açıklama yapılmamasının nedeni budur kim bilir.

Peki Samsung içinde bu periyot tahminleri ile ilgili neler konuşuluyor? Belirsizlik hakim. Samsung son verdiği raporda bütün telefon satışının geçen periyoda göre %10 düştüğünü açıklamıştı. Bu demek oluyor ki akıllı telefon satışında kayda değer  bir değişim yok.

Ama bu Samsung’un ilk yaptığı kafa karıştırıcı açıklama değil.Şirket 2011 yılının üçüncü periyodunda satışların geçen senenin aynı dönemine göre %300 arttığı duyurmuştu. Piyasa şaşkınlık içinde kalsa da pek fazla tepki görmedi veya umursayan çıkmamıştı. 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi