Samsung, Apple ve bir sürpriz!

Samsung, Apple ve bir sürpriz!
En çok cebi Samsung satıyor; ikinci ise Apple. Ama asıl şaşırtıcı olan, üçüncü sıradaki isim!

Araştırma şirketi IDC'nin açıkladığı rakamlar akıllı ceplerin satışlarının neredeyse düşük fiyatlı, standart ceplerle eşit seviyeye ulaştığını ortaya çıkardı.

 

Son çeyrekteki (2012 4. çeyrek) akıllı cep satışlarının bu denli yüksek olmasının nedenleri arasında "tatile yönelik yüksek cep satışları" sayılıyor. Dördüncü çeyrekteki 219.4 milyonluk akıllı cep sevkiyatı, IDC'nin tahminlerinin sadece bir miktar altında ve tüm telefon sevkiyatının yüzde 45.5'ini oluşturuyor. Listede Huawei'nin LG'yi ilk 5'ten aşağıya itmiş olması da dikkat çekiyor.

 

IDC baş analisti Kevin Restivo, Huawei'nin yükselişini düşük maliyetli cihazlardaki avantajına ve tabi ki şirketin Çin'de bulunmasına bağlıyor. Son çeyrekte IDC'nin ilk 5 akıllı cep üreticisi listesine girmeyi başaran ZTE, yüzde 4.3'lük bir pazar payını yakalamış görünüyor.

 

Samsung, dördüncü çeyrekte de yüzde 29 ile akıllı ceplerdeki liderliğini sürdürürken, Apple yüzde 21.8 ile ikinci sırada yer alıyor. Samsung, 2011'in dördüncü çeyreğinden bu yana sevkiyatlarını yüzde 76 artırırken üçüncü sıradaki sürpriz isim Huawei, yıldan yıla yüzde 89.5 artış kaydetmeyi başarmış. Dördüncü sıradaki Sony ise sevkiyatlarında yıldan yıla yüzde 55.6 artış sağlamış.

 

Samsung,apple,ZTE,Huawei,cep telefonu,akıllı telefon

2012'nin toplam verilerinde ise Huawei gibi yeni isimler pek görünmüyor.

Samsung,apple,ZTE,Huawei,cep telefonu,akıllı telefon

 

 

 

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi