Robotlar hayatımıza giriyor

Robotlar hayatımıza giriyor
Honda Asimo yeni özellikleri ile tanıtımı yapıldı. Tabii yeni özellik dediğimiz robot önüne çıkan küçük tümseklerde yere devrilmeyişini başarı olarak tanıtmışlar video da.

Honda Asimo yeni özellikleri ile tanıtımı yapıldı. Tabii yeni özellik dediğimiz robot önüne çıkan küçük tümseklerde yere devrilmeyişini başarı olarak tanıtmışlar video da. İleride ciddi b ir robot piyasası olacak insalar arabalarının markalarını söyler gibi evde hizmet robot markalarını yada işyerindeki sekreter robotun modelinden bahsedecekler. Makine ile insan iletişimi için eskilerde Siri teknolojisi vardı diyerek bizim şimdilerde MS-DOS un görsellik hakkında düşündüklerimizi düşünecekler. Bu robotlar tabii çok yararlı kullanım yerleride olacak.Nükleer sanralde yakın çalışabilirler. Afet yardımda belki canlının betonun kaç metre altında olduğunu yaydığı ısıdan ulaşacak ve insan üstü bir güç ile beton yığınlarını rahatça taşıyarak canlıya daha çabuk ulaşabilecek. Gökdelenin 275. katındaki(o zamana 275 normal sayılabilir (: ) çalışmayı sanki 2. kattaymış gibi rahat yapabilecek. 

En güzel örneklerden biri çok gerçekçi bulduğum  Will Smith'in i robot filmidir. Hatırlarsanız robotlar toplumun içine o kadar girmişlerdiki onlarsız an bile yoktu.  

Peki bu kadar özel bu robotların toplumsal etkisi hep mi olumlu olacak. Tabii ki hayır önce onbinlerce Tekstil işçisi işsiz kalacak nede olsa artık yemek,sigorta, istemeyen mesai saati gözetmeden 24 saat çalışan bir ordunuz var. Zaten tekstil firması bunu yapmazsa rakibi yaptığı için maliyeti ile yarışamayacağından o da bu sisteme geçmezse kepenk kapatacak. Sonra Benzin istasyonları çalışanları, Mağaza ürün tanıtım uzmanları,İnşaat işçileri, Banka gişe memurları,Devlet memurları(devlet kar amacı gütmediği için ve istihdam arttırma amaçlı bu robot işine girmeyebilir.) kısaca milyonlar işsiz kalacak onlar para kazanmadıkları için Esnaf kazanamayacak kazanamayan esnaf daire alamayacak inşaat sektörü maliyetini düşürdüğü evleri satamayacak.

Belki çok ütopik ama 20 30 yıl sonra olurda robotlar hayatımızın cep telefonları gibi vazgeçilmezi olurlarsa bu günlerde yaşadığımız %10 işsizliğin altına girmeyi bırakın %20 hedefi koyup bu rakama ulaşmaya hedefleyecekler.

Söylediğim şeyleri çok uzak ütopik görenler bilsinlerki hala milyonlarca çiftçimizin bile işleri robotlar ile yapılabilir. Robotlar bu işi yapmasada Zengin yatırımcılar robotlar ile sektöre girebilir. Sadece bu bile Ekonomik buhran habercisidir.

Tech Gözüyle

Teknoloji editörlerimizin güncel teknolojiler hakkında fikirlerini, gelecek için öngörülerini paylaştıkları ayrıca hayatımızda teknolojinin etkileşimi hakkında fikir yürüttükleri teknoloji kategorisidir.

Tech Apps

ios ve android platformlarında kullanılan uygulamalardan editörlerimiz tarafından değerlendirilip, kullanışlı bulunan uygulamalar paylaşılmaktadır.

Tech Çözüm

Hayatımızın vazgeçilmezi teknoloji ile başımız sıkıştığında akıla gelen çözüm merkezi. Nasıl yapılır? sorusunun cevap merkezi